Online трансляція

Медик: у найближчі місяці ми усі заразимося covid-19, але карантин може нас врятувати

22 Березня 2020

Чому COVID-19 настільки небезпечний? Розповідає працівник системи охорони здоров’я Іспанії Роман Глущенко – український лікар, який працює в Іспанії, повідомляє TK.Media.

“Небезпечність інфекційного агента визначає комбінація з трьох чинників:

Вектор передачі;
Заражуваність (патологічна ураженість);
Смертність.

Вектор передачі COVID-19 знаходиться між 1.5 і 2.5, і це приблизно в три рази вище, ніж у грипу. І шляхом нехитрих математичних обчислень можна здогадатися, що його поширення відбувається в геометричній формі: 1-2-4-8-16-32-64.

Однак на відміну від грипу і від SARS (важкий гострий респіраторний синдром, який був останньою епідемією коронавірусу в 2003 році), COVID-19 поширюється, і їм можна заразитися навіть під час інкубаційного періоду, тобто він може поширюватися навіть до початку будь-яких клінічних проявів.

Говорячи про ураженість і смертність в Європі, важливо розуміти одну дуже просту річ: в найближчі 3 місяці ми всі заразимося COVID-19, просто і легко.

Давайте звернемо увагу на наступне: з 1000 заражених у 900 він пройде безслідно, включаючи дітей і підлітків, а у 100 будуть симптоми і госпіталізація. З цих 100 чоловік, 80 пройдуть через хворобу як при важкому грипі: сухий кашель, м’язові і головні болі, загалом 2-3 тижні вдома. З решти 20 хворих, у 15 розвинеться двостороння пневмонія з дихальною недостатністю, обов’язковою до госпіталізації для введення кисню, бронходилататорів і кортикоидов.

У 5, що залишилися, розвинеться легеневий фіброз, який зажадає негайної реанімації та механічної вентиляції. З цих 5 – троє помруть. Інші двоє матимуть такі наслідки, які можна вирішити тільки трансплантацією легких.

Зверху були приведені актуальні офіційні цифри, трохи спрощені для розуміння суті справи. Після цих цифр він вже не здається таким небезпечним і серйозним, правда? Але проблема в іншому.

На відміну від грипу, від якого населення прищеплюється і з яким контактує 5 місяців в році протягом останніх 100 років, коронавірусна інфекція – це хвиля (дивимося Італію), яка за 2-3 місяці заразить всіх і до якої наш організм абсолютно не готовий.

Якщо ми візьмемо приклад Іспанії, то побачимо, що з 40 мільйонів населення тільки у 4 мільйонів в принципі будуть симптоми, з яких 3,2 мільйона проведуть його як важкий грип. 600 тисяч потребуватимуть госпіталізації з киснем і 200 тисяч, ймовірно, виявляться в реанімації.

Так в чому проблема?

Проблема полягає в тому, що в Іспанії всього між державною і приватною медициною близько 200 тисяч ліжок і близько 4000 ліжок в реанімаціях. Бачите проблему?

Проблема не в самому захворюванні, навіть незважаючи на його розповсюдження і смертність, а в  епідеміологічних характеристиках вірсу. Хвороба накриває хвилею майже все населення за 2-3 місяці, в наслідок чого відбувається повний колапс медичної системи. А нам відомо, що коли ліжка переповнені, активується протокол військової медицини, коли лікар сам вирішує, кого класти на ліжко, а кого відправляти додому з балоном кисню (яких теж напевно не буде в наявності).

І це рішення буде прийматися відповідно до віку і загального стану. Тобто будуть відбиратися молодші з великими можливостями вижити. А тепер давайте глянемо на інші ургентні патології, які вимагають уваги в реанімації кожен день: інсульти, інфаркти, аварії, і все це без ліжок, і без реанімації. Все вищеописане здається якимось фантастичним фільмом, але саме це зараз і відбувається на півночі Італії.

Так що ж все таки робити?

Це як лотерея: складно виграти, але чим більше купиш квитків, тим більше шанс. Наступні пару тижнів важливо ходити на роботу і в магазин виключно за потребою. Не їсти поза домом, не ходити в зал, не дзвонити просто так в швидку, не ходити на масові зустрічі людей, мінімізувати до нуля використання громадського транспорту. Це все займе пару тижнів.

Ви запитаєте: «якщо ми все все одно заразимося, то навіщо стільки заходів і пересторог?». Так давайте подивимося трошки глибше і з’ясуємо, що різниця в тому, чи пройде інфекція безсимптомно або ж людині знадобиться кисень і реанімація, залежить від віку людини і стану його імунітету. Але також від одного концепту, який називається «вірусне навантаження», тобто кількість вірусів що увійшло в організм при зараженні.

Чим більше навантаження, тим більшої шкоди вірус може заподіяти легеням, поки наша імунна система буде організовуватися і фабрикувати антитіла для захисту. Очевидно, що це не одне і теж що цілуватися з зараженим, вдихати безпосередньо крапельки Флюгге з вірусом від зараженого або чіпати місце, куди ці краплі впали години 3 назад, а після помацати своє обличчя.

Тому навіть якщо ми заражаємося, потрібно робити так, щоб вірусне навантаження було мінімальним. Тому і рекомендується не йти в публічні місця, уникати громадського транспорту і місць громадського харчування”.

Автор: Телеканал TV5Головний редактор програми "Новини"
Редакція "Ранок з TV5"
TV5 Технічний відділ TV5