Online трансляція

Історія телеграми та телеграфу в Україні

7 Березня 2018

Прощавай, телеграмо! Новітні засоби зв’язку не залишили їй місця. У наш час програмні забезпечення — месенджери, дозволяють обмінюватися не лише текстовими повідомленнями, а ще й графічними файлами та відеофайлами, а також безкоштовно телефонувати.

Ще одна з причин відмови від телеграфу – нерентабельність відправки повідомлень. Звісно, саме тому в історії телеграфу вже багато країн поставили крапку. Так, Сполучені Штати розпочали телеграфну еру і через півтора століття її завершИли, сталось це у 2006 році.

П’ять років тому припинив існування індійський національний телеграф. Останню телеграму відправила у грудні минулого року Бельгія. З першого березня цього року припинено надання послуг телеграфного зв’язку в Україні.

Ще двадцять років тому через Укрпошту щорічно відправлялись десятки мільйонів телеграм, в останній час ця цифра скоротилась до кількох десятків тисяч. Історія телеграми в сюжеті програми Тиждень. Підсумки

Кінець епохи. Для української телеграми це остання зима. В країні припинили її прийом та відправку. У час стрімкого розвитку електронних комунікацій цей вид повідомлення втратив свою актуальність. Ми вирішили заздалегідь скористатися послугою і надіслати останню телеграму.

Для цього ми йдемо до одного з відділень «Укрпошти», де запоріжці можуть скористатися різними послугами, з-поміж яких і відправка телеграми. По допомогу звертаємося до оператора. Та спершу запитуємо, чи дійсно ще є можливість відправити телеграму. Поки записую необхідні дані, звернемо увагу на електронне повідомлення. Цей аналог традиційної телеграми використовують уже майже 3 роки.

Читайте также: Какую одежду на самом деле носили казаки: историк развеивает миф о шароварах

У цілому щомісяця з області відправляють близько 50 таких повідомлень. Подивимося на статистику по Україні.

Якщо у 2015 році було відправлено близько 350 тисяч телеграм, то у 2016 – ця цифра становила 100 тисяч, минулого ж року – менше 40 тисяч. Для порівняння: у 1991 році надіслано 68 мільйонів телеграм.

Разом із втратою клієнтів, постачальник послуг «Укртелеком» несе ще й суттєві збитки на утримання телеграфного обладнання. Це десятки мільйонів гривень на рік, – кажуть представники компанії. Саме тому час остаточно відмовитися від телеграм.

Низьку популярність телеграми можна пояснити ще й тим, що вартість її невиправдано висока. Адже рахується кожне слово. За невелике повідомлення я заплатила 24 гривні. Мені обіцяють, що адресат отримає повідомлення протягом кількох годин. А ми тим часом повернемося до історії телеграфу.

Мені обіцяють, що адресат отримає повідомлення протягом кількох годин. А ми тим часом повернемося до історії телеграфу.

Шлях телеграми – це шлях наукових пошуків та експериментів. А все почалося зі звичайних крапки і тире. Певна послідовність цих сигналів і стала основою коду, більше відомого як азбука Морзе.

Використовувався він у таких пристроях. Один із зразків ми знайшли у Запорізькому краєзнавчому музеї. Апарат названо ім’ям американського художника та вченого Семюела Морзе. 180 років тому він вперше публічно продемонстрував свій винахід. Передача повідомлень здійснювалася за допомогою послідовного ряду крапок і тире, коду, який розробив фізик Альфред Вейл. У червні 1840 року Морзе отримав патент на свій винахід, і лише через кілька років конгрес США виділив гроші на будівництво першої телеграфної лінії. У травні 1844 року з підвалу Капітолія у Вашингтоні на апараті власної конструкції Морзе «відстукав» повідомлення, яке отримали на відстані 64 кілометрів у Балтиморі. Перша у світі телеграма містила текст, що в перекладі означає «Дивовижні справи твої, Господи!».

Такі апарати перш за все використовувалися у військових цілях. Азбукою Морзе вони могли передавати важливі зашифровані повідомлення. Навчання солдати проходили в армії.

Аби краще зрозуміти принцип роботи пристрою, ми вирішили відвідати Державний політехнічний музей при Національному технічному університеті КПІ. Це один із найбільших українських музеїв технології. Тут бачимо телеграфні апарати різних часів і модифікацій. Серед них і апарат Морзе.

Подробиці та ексклюзивні кадри – у сюжеті.

Автор: Телеканал TV5Головний редактор програми "Новини"
Редакція "Ранок з TV5"
TV5 Технічний відділ TV5