Online трансляція

Чому та коли запоріжцям варто робити третє щеплення від COVID-19 – пояснює фахівчиня

14 Січня 2022

На початку січня вакциновані двома дозами мають можливість зробити ще одне щеплення від коронавірусу – так звану “бустерну дозу”. Розібратися в усьому, відповівши на поширені питання в ефірі програми “День.Тема”, допомогла запорізька фахівчиня.

Аби у запоріжців не виникло плутанини та зайвого остраху, медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги №10 Світлана Черніговцева пояснила, чому в Україні почали щепити втретє.

Що таке “бустерна доза” та для чого вона потрібна?

Зі слів фахівчині, головне знати, що після повного курсу вакцинації, двох доз, імунна пам’ять все ж з часом слабшає і її варто оновити. Тож, ще одне щеплення дозволяє підвищити ефективність вакцини, яка була зроблена раніше, та оновити імунну пам’ять.

МОЗ дозволило додаткову й бустерну дозу, однак між ними є різниця.

Додаткова доза вводиться людям із важкими супутніми захворюваннями. А бустерна доза, її ще називають ревакцинальна, потрібна усім щепленим проти коронавірусної хвороби, щоб посилити ефективність вакцини.

Коли вакцинуватися втретє?

Оптимальний термін для проведення третього щеплення — від 6 до 9 місяців після другої вакцинації.

“Ця доза не є обов’язковою. Але потрібна для того, щоб підтримувати рівень колективного імунітету та формувати захист нашого суспільства”, – пояснила Світлана Черніговцева.

Хто може отримати бустерну дозу проти COVID-19?

Наразі отримати її можуть всі, хто вже зробили два щеплення, віком від 18 років.

При цьому, пріоритетними групами для третого щеплення залишаються літні люди, люди з хронічними захворюваннями, медичні працівники.

Фахівчиня зазначила, що люди, які перехворіли на коронавірусну хворобу після вакцинації, також можуть робити бустерне щеплення. Її варто вводити щонайменше за 28 днів від початку симптомів.

Чи є протипоказання? 

Протипоказання є і вони такі ж, як і для первинної вакцинації. Головне протипоказання – важка алергічна реакція на попередню дозу. Тимчасовими протипоказаннями можуть бути гострі захворювання.

“Якщо не були проблемними перша і друга дози, не було серйозних побічних реакцій після них, можна йти щепитися”, – запевнила Світлана Черніговцева.

Якою саме вакциною можна робити бустерну дозу?

Усі вакцини, які використовують в Україні, можна обирати для ревакцинації. Втім, є рекомендації надати перевагу мРНК-вакцинам – Moderna або Pfizer.

Як отримати бустерне щеплення?

Ви можете отримати бустерну дозу за тим же алгоритмом, що й перші дві. Щеплення можна зробити у будь-якому центрі масової вакцинації Запоріжжя.

Як і раніше, до деяких ценрів потрібно попередньо записуватися, а деякі працюють без запису – жива черга.

Термін дії бустерної дози та новий COVID-сертифікат

Після щеплення третьою дозою ви зможете згенерувати у “Дії” новий COVID-сертифікат, який діятиме 270 днів (9 місяців).

Наразі ця функція не працює, люди, які отримали бустерну дозу, зможуть поки що користуватися “зеленим” сертифікатом про вакцинацію двома дозами. Новий сертифікат можна буде додати наприкінці січня.

Яка ситуація у Запоріжжі 

“Люди приходять. Найчастіше звертаються за третім щепленням медики, вони першими відгукнулися. Містяни також вже знають інформацію про цю дозу та вакцинуються”, – підсумувала медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги №10 Світлана Черніговцева.

Новини і жваве обговорення коротких відео тут: https://www.youtube.com/user/ChannelTB5
Канал «Новини Запоріжжя» в Telegram: https://t.me/tv5zp
Яскравий та красивий акаунт в Instagram: https://www.instagram.com/tv5zp
Легкий доступ до новин та коментарів у Facebook: https://www.facebook.com/channeltv5/

Автор: Телеканал TV5Головний редактор програми "Новини"
Редакція "Ранок з TV5"
TV5 Технічний відділ TV5