Online трансляція

Безліч міфів та легендарний наглядач: чому Запорізький дуб став символом нашого міста

4 Травня 2019

700-річний дуб на Верхній Хортиці – одна з визначних пам’яток нашого міста. Запорізький Дуб за правом можна вважати символом нашого міста.

Вже близько 50 років дерево вважається заповідним об’єктом, а у 200 році 36-метровий Дуб отримав статус національного дерева України. За офіційними оцінками експертів, вік дуба складає 700 років. Однак інші версії стверджують, що йому – 900 років. Це місце вважається сакральним, що несе в собі енергетичну силу нашої країни. Тож не дивно, що навколо такого об’єкту створюються легенди та байки.

За переказами,  саме під цим деревом козаки писали листа турецькому султану. Ще одна легенда оповідає, що в 1648 році під запорізьким дубом відпочивав Богдан Хмельницький. Ходять плітки, що сам Гітлер, коли прознав про особливі властивості нашого дуба, наказав спиляти його, та перевезти у музей Дрездена. Однак фашисти не змогли виконати його наказ.

За час свого існування дерево перенесло немало страждань. Двічі в нього влучала блискавка, а через високий рівень грунтових вод у 1990 році дерево практично повністю висохло. Живою залишилася лише одна гілка. З 2002 року дуб намагаються підтримувати, встановивши над ним металеву конструкцію, яка допомагає тримати гілки. Тривалий час у дуба був власний доглядач, легендарний Нечипор Дейкун, який все життя прожив біля дерева, охороняючи його.

Запорізький дуб – це не просто пам’ятка історії та природи. Це жива ланка, що протягом сторіч символізує міць та любов до рідної землі.

Автор: Телеканал TV5Головний редактор програми "Новини"
Редакція "Ранок з TV5"
TV5 Технічний відділ TV5