Небезпечна хвороба — запоріжцям розповіли, як захистити себе і домашнії улюбленців від сказу

Небезпечна хвороба - запоріжцям розповіли, як захистити себе і домашнії улюбленців від сказу

Ситуація зі сказом у Запорізькій області залишається нестійкою, особливо на прифронтових територіях — як вберегтися

У Запорізькій області фіксують випадки укусів тварин. У 2024 році до медзакладів області звернулися 1948 постраждалих людей, майже 400 з них – діти. Найчастіші випадки були укусів були котів та собак.

Читайте також: У Запоріжжі дитина захворіла на сальмонельоз

Про це, як  повідомили на сайті ЗОДА, під час брифінгу в медіацентрі Запорізької ОДА розповіли заступник гендиректора Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Мащак та начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Юрій Кравчук .

У 2024 році було зареєстровано 62 випадки сказу серед тварин, що на 8 випадків більше, ніж у 2023 році. Внаслідок цього було оголошено 43 несприятливі населені пункти.

Ризик зростає через бойові дії та безпритульних тварин

За словами Олександра Мащака, епідемічна ситуація зі сказом у Запорізькій області залишається нестійкою, особливо на прифронтових територіях.

– Бойові дії зумовили збільшення кількості безпритульних тварин, а незадовільний стан боротьби з ними та низький рівень вакцинації домашніх улюбленців значно підвищують ризик захворювання на сказ, – зазначив Олександр Мащак.

Чому важлива вакцинація та як діяти після укусу

Фахівці наголошують: аби убезпечити себе, важливо своєчасно вакцинувати хатніх тварин та уникати контакту з дикими.

– Не контактуйте з безпритульними тваринами та негайно звертатися за медичною допомогою після укусу. До цього рану слід ретельно промити водою з милом і обробити антисептиком, – зазначив Олександр Мащак.

Сучасна схема антирабічного лікування включає 5 уколів замість колишніх 40 у живіт: на 1-й, 3-й, 7-й, 14-й та 28-й день. За необхідності використовується комбіноване лікування антирабічним імуноглобуліном.

На території Запорізької області створено 12 антирабічних пунктів, які повністю забезпечені вакцинами та імуноглобуліном. Вони готові надати допомогу всім, хто постраждав від укусів.

Сказ серед тварин: цифри та заходи безпеки

За інформацією Юрія Кравчука, для профілактики проводиться вакцинація як домашніх, так і диких тварин. У 2024 році було щеплено 49 202 собаки, 38 153 коти та іншу худобу. Також проводиться пероральна вакцинація диких м’ясоїдних тварин: восени та навесні було використано 30 775 доз вакцини на площі 1123 кв. км.

Сказ – це смертельне захворювання, яке вражає нервову систему. Без лікування воно завжди призводить до летальних наслідків. Тому своєчасна вакцинація тварин та оперативне звернення до лікаря після укусу – це питання життя і смерті.

Як вберегтися: поради експертів

Вакцинуйте домашніх улюбленців щорічно. Це можна зробити у державних та приватних клініках.

Уникайте контактів з безпритульними та дикими тваринами.

Після укусу негайно промийте рану водою з милом, обробіть антисептиком і зверніться до лікаря.

Читайте також: У Запоріжжі презентували путівник медичних послуг — розповіли про безкоштовне лікування, надали телефони

Не займайтеся самолікуванням! Тільки антирабічні препарати можуть запобігти виникненню сказу.

Ми писали, що у Запоріжжі об’єднають поліклініки — у сімейних лікарів комунальних медзакладів стало менше пацієнтів.

Джерело

Новости Запорожья