Через сарану на території Комунарського району Запоріжжя накладено карантинні обмеження, але фахівці вважають, що ситуація залишається стабільною та продовжують спостереження
У Запорізькій області триває робота з локалізації осередків сарани, виявлених на території Кушугумської громади. Паралельно фахівці спостерігають за ситуацією в межах міста. Про це повідомили на сайті Запорізької міської ради.
Нагадаємо, що упродовж липня в Запоріжжі та прилеглих районах фіксують масову появу сарани. 10 липня ми писали про нашестя сарани в Кушугумській громаді — мешканці фіксували масову появу комах. Небезпечні шкідники оселились в обмілілому Каховському водосховищу і почали тероризувати Кушугумську громаду в Запорізькому районі.
Читайте також: Сарана дісталася Запоріжжя — хмари комах фіксують у різних районах міста (відео)
Заступник начальника управління начальник відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Людмила Кир’ян повідомила, що 19-20 липня зафіксували масову міграцію сарани по плавневій зоні Кушугумської громади, а також на територію Комунарського району Запоріжжя. У зв’язку з цим було ініційовано запровадження особливого режиму на території всього району.
За попередніми оцінками, площа скупчень становить 3000 гектарів. Щоб запобігти подальшому поширенню, на території Комунарського району накладено карантинні обмеження.
Також повідомляється, що поодинокі випадки виявлення сарани фіксувалися в Шевченківському та Олександрівському районах, однак на сьогодні підстав для введення обмежень там немає. Фахівці вважають, що ситуація залишається стабільною та продовжують спостереження.
У Запоріжжі діє алгоритм реагування, що передбачає моніторинг, оперативне інформування та локалізацію виявлених осередків. До роботи залучено фахівців управлінь, представників районної адміністрації, Держпродспоживслужби та інших структур.
«Ми тісно співпрацюємо з Держпродспоживслужбою, і коли отримуємо звернення, спільно виїжджаємо на місце та фіксуємо ситуацію. Наразі спостерігається міграція шкідника. Заходи зі знищення сарани у випадках виявлення «вогнищ» — а це від 20 особин на квадратний метр, проводять балансоутримувачі відповідних територій», — зазначив заступник міського голови Андрій П’ятницький.
За словами фахівців, превентивна обробка приватних територій не рекомендується, якщо відсутні підтверджені випадки «вогнищ» або прямі вказівки фахівців. Невиправдане застосування інсектицидів може бути небезпечним, особливо за несприятливих погодних умов.
Паралельно триває робота в Кушугумській громаді, де ще раніше виявили перший активний осередок сарани на площі 200 гектарів. Територію обробили препаратами, дозволеними до використання відповідно до національного реєстру.
Причина нашестя сарани
У міськраді також повідомили, що за даними фахівців, ідеться про єгипетський вид шкідника, який активно поширюється через зміну кліматичних та екосистемних умов — ситуація для регіону нетипова.
Та розповіли, чому це відбувається:
— після підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року суттєво змінилась гідрологія регіону;
— на місці колишнього водосховища утворилися заплави, ідеальні для розмноження сарани;
— втрата гідрорегуляції та вологості створила умови, яких раніше в регіоні не було.
Це не окремий інцидент, а системний наслідок війни та руйнування екологічного балансу. Без відновлення гідрорегуляції такі спалахи можуть повторюватися щороку.
Куди й в яких випадках звертатись з приводу сарани у Запоріжжі
«Якщо ви виявили скупчення сарани, звертайтеся до районних адміністрацій, Держпродспоживслужби або контакт-центру 15-80. Але лише якщо побачили більш як 20 комах на одному квадратному метрі», — повідомив заступник міського голови Андрій П’ятницький.
Телефони Держпродспоживслужби з питання скупчення сарани (050) 230-04-28, (044) 364-77-80 – цілодобово.
До Запорізького контакт-центру «15-80» можна зателефонувати за номерами:
— 1580 (лише зі стаціонарних телефонів);
— (061) 787-15-80;
— (067) 656-15-80;
— (050) 414-15-80.
Також можна звернутись онлайн, на сайт контакт-центру «15-80» https://1580.zp.gov.ua/ або в чат-бот «Запоріжжя 1580» https://t.me/colcentrebot.
У міськраді повідомляють, що якщо комахи на приватній ділянці — обробку здійснює власник, згідно з рекомендаціями. Якщо на комунальних землях — реагує місто.
Про що ще варто знати щодо сарани
Алгоритм дій для підприємств, установ, організацій та мешканців громади нагадали на офіційній сторінці районної адміністрації по Хортицькому району.
Що потрібно знати та робити:
— Регулярно обстежуйте території, угіддя, насадження, сховища.
— У разі виявлення вогнищ саранових — негайно повідомляйте орган місцевого самоврядування або Головне управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області.
— Якщо шкідники виявлені на приватній або підприємницькій території — профілактичні та знищувальні заходи виконуються самостійно та за власний рахунок.
На територіях загального користування — роботи проводить орган місцевого самоврядування (в межах фінансування).
При застосуванні хімзасобів:
— Використовуйте лише дозволені інсектициди (згідно з Державним реєстром).
— Дотримуйтесь всіх санітарних норм, регламентів та правил безпеки.
Читайте також: Нашестя сарани у Запорізькій області — спеціалісти дали поради, як боротись зі шкідниками
— Заборонено обробляти пестицидами: території дитячих установ, лікувальних закладів, спортивні майданчики, підприємства харчової промисловості, густонаселені житлові квартали.
Ми писали, що ботсад вживає заходів для збереження рослин від сарани.
Головне фото Юрія Батаєва