Історія колись найбільшого кінотеатру в країні
2 квітня 1934 року газета «Червоне Запоріжжя» повідомило про «нову культурна перемогу дніпробудівців» – на Шостому селищі відкрили новий кінотеатр. Його назвали «Першим художнім», або «1-й Держкіно». Про цю подію розповів запорізький краєзнавець Роман Акбаш.
Читайте також: Стоп-кадр 1975 року – у Запоріжжі спустили на воду «Метеор»
За міськими легендами цей кінотеатр був найбільшим у країні. У спогадах сучасників кількість його місць вражала – як цифрами, так і їх розмаїттям – від 1 000 до 3 000. Хоча у тому ж повідомленні «Червоного Запоріжжя» зазначено – розрахований на 900 глядачів.
Сама споруда була дуже оригінальною – ультрасучасною та конструктивістською. Автори проєкту – архітектори Іван Таранов та Яків Ліхтенберг. Багато хто з сучасників кінотеатру порівнював його незвичайну будівлю з великою черепахою. Наприклад, наш земляк Марк Нейштадт у своїй книзі спогадів «Тропа мого життя» писав наступне:
«Це було величезна, красива, за тими часами – шикарна, будівля, яка зовнішньо нагадувала черепаху. Кінотеатр цей відрізнявся прекрасною акустикою та вважався одним із найбільших у Європі».
Була ще ціла низка цікавих деталей – численні фоє, читальня, музична зала, більярд, ігрові кімнати тощо. Перед сеансами тут грав симфонічний оркестр.
На жаль, оригінальна будівля не пережила Другу світову війну – зазнала пошкоджень і у 1941 році, і у 1943 роках. Місце, де знаходився кінотеатр сьогодні можна окреслити так – між Соборним, Незалежної України, Лобановського та Парковим бульваром. Після війни тут збудували будинок з сучасним адресом Соборний, 232.
Раніше ми писали, що майже 70 років тому у місті відкрили заклад харчування. Ресторан має два зали та працює щодня без вихідних – з 11 години ранку до 1 години ночі. «Великий вибір гарячих та холодних закусок», «обіди за загальнодоступними цінами» та «грає оркестр» – саме так рекламували новий ресторан.