Навчальний заклад Запоріжжя відзначає день з дня заснування
Початком складної, але яскравої історії університету була організація створена 1900 році в повітовому місті Олександрівську (з 1921 року — Запоріжжя) середнього семикласного механіко-технічного училища з нижчою ремісничою школою при ньому. Більше про створення навчального закладу розповіли на офіційному сайті університету.
Читайте також: Будинок Ісаака Біленького – понад сто років тому в Запоріжжі з’явилася незвичайна будівля (фото)
Зазначається, що діяльність цього училища справила значний вплив на становлення та вдосконалення професійної освіти, а згодом сприяла підготовці інженерних кадрів для всієї країни.
Свого часу Олександрівське середнє семикласне механіко-технічне училище готувало техніків-механіків високого класу для промислових підприємств. Механічна, ковальська, токарна, столярна, модельна майстерні, а також відділення двигунів були оснащені новим устаткуванням, зокрема й закордонного виробництва. Цікаво, що клас для малювання оформили за зразком Академії мистецтв. Обладнання для цього завезли з Лейпцига.
18 листопада 1920 року Олександрівське механіко-технічне училище було реорганізоване у трирічний індустріальний технікум (ОІТ) і дворічну механіко-технічну профшколу. Технікум мав права вищого навчального закладу. Технікум повинен був готувати інженерів-механіків для машинобудування. Він мав два спеціальні відділи: індустріальний (механічний, машинобудівний) та сільськогосподарський (землеробство, машинознавство). Наприкінці 20-х рр. технікум був одним із кращих інженерних навчальних закладів України.
А вже З липня того ж року його реорганізовано в Запорізький інститут сільськогосподарського машинобудування, що був підпорядкований об’єднанню «Союзсільмаш». Після закінчення інституту студенти отримували кваліфікацію за фахом інженера-механіка.
У 1941 році інститут був евакуйований до міста Барнаул Алтайського краю, а згодом на базі інституту створили Алтайський політехнічний інститут. Після визволення Запоріжжя від німецько-фашистських загарбників в 1944 році був організований Запорізький автомеханічний інститут, який через три роки став Запорізьким інститутом сільськогосподарського машинобудування, а в 1957 р. був перейменований на машинобудівний інститут.
Поряд із навчально-методичною роботою велику увагу керівництво інституту приділяло науково-дослідницькій діяльності колективу. На середину 60-х рр. в інституті було сформовано чотири наукові школи.
У 1980 році за велику роботу з підготовки кадрів для народного господарства вуз нагороджено орденом «Знак пошани». Запорізький машинобудівний інститут було перейменовано в 1994 у Запорізький державний технічний університету (ЗДТУ).
Межа тисячоліть ознаменувалася для технічного університету двома урочистостями — святкуванням 100-річчя і наданням статусу національного.
Одним із важливих показників наукових досягнень університету є кількість наукових праць, опублікованих вченими університету. Найновітніші результати наукових досліджень висвітлено в монографіях, підручниках, наукових статях, виданих в Україні та за кордоном.
1 квітня 2019 року Запорізький національний технічний університет перейменували у Національний університет «Запорізька політехніка». При Національному університеті «Запорізька політехніка» створено «Запорізький регіональний центр політехнічної освіти», який об’єднує понад 40 шкіл, коледжів, технікумів міста Запоріжжя та області, випускники яких мають відповідні пільги при вступі до університету. До складу НУ «Запорізька політехніка» входить Токмацький механічний фаховий коледж, Бердянський машинобудівний фаховий коледж, Запорізький електротехнічний фаховий коледж, Запорізький фаховий коледж комп’ютерних технологій, Запорізький гуманітарний фаховий коледж. Відкрито навчальне відділення «Освіта для бізнесу», яке готує кадри для бізнес-стуктур.
За роки свого існування університет підготував понад 85 тис. фахівців, серед яких близько 1500 громадяни іноземних країн Азії, Африки, Європи, Латинської Америки. Підтримуються ділові, наукові, освітянські та культурні зв’язки з навчальними закладами Китаю, Німеччини, Польщі, Франції тощо.
У листопаді 2024 року Національний університет «Запорізька політехніка» відзначає 124-річчя від дня заснування. Пройшовши шлях від механіко-технічного училища до Національного університету «Запорізька політехніка», виш став гідним почесного звання – лідера технічної освіти.
Сьогодення в НУ «Запорізька політехніка» – 13 факультетів, 60 кафедр, у тому числі, працює кафедра з підготовки офіцерів запасу 9 навчально-лабораторних корпусів, 5 фахових коледжів, 6 студентських гуртожитків на 2300 місць, наукова бібліотека з книжковим фондом понад мільйон екземплярів. В університеті навчаються 13 000 студентів.
Очільник Запорізької ОВА привітав колектив навчального закладу і подякував за розвиток української освіти та продовження навчального процесу попри виклики війни.
«Маємо примножувати досвід. Університет — це фундамент сучасного та майбутнього Запорізького регіону. Це не тільки про фахове виховання, а й про патріотичне. Впевнений, цей освітній заклад має велике майбутнє і стане найкращою політехнікою країни», — зазначив очільник ЗОВА.
Раніше ми писали, що понад сто років тому в Запоріжжі побудували першу міську електростанцію. 9 березня 1910 року в Олександрівську бере старт довгоочікуване та історичне будівництво. На розі Катеринославської та Пилипівської вулиць (зараз відповідно – Поштова та Академіка Чабаненка) починають будувати першу міську електростанцію.
Також ми писали, що пів століття тому у місті з’явився колоритний ресторан.