Унікальна знахідка — срібні арабські монети пролежали на Хортиці з часів Середньовіччя
Сьогодні в історико-культурному комплексі “Запорозька Січ” презентували срібні монети типу дирхеми періоду Середньовіччя.
Читайте також: Скляні козацькі ядра та стародавній посуд: на Хортиці знайшли унікальні артефакти — фото
Цінну знахідку, 40 старовинних арабських монет, знайшов на острові Хортиця один зі співробітників Національного заповідника “Хортиця” під час огляду берегової лінії. Про це повідомили журналістам у заповіднику.
Внаслідок падіння рівня води після підриву російськими військовими Каховської ГЕС (6 червня 2023 року) на Хортиці оголилась частина узбережжя й заплавних водойм. Вода відкрила предмети, у тому числі й цінні історичні та археологічні речі. Ми писали, що минулого літа у Запоріжжі, на узбережжі Дніпра, знайшли кістки мамонта.
Після зниження рівня води співробітники заповідника «Хортиця» знаходять більше речей, ніж зазвичай.
Знайдені дирхеми належать династії Саманідів – гілці арабських правителів, яка створила Саманідську державу у Середній Азії, що існувала впродовж 819-999 років, після розпаду арабського халіфату.
«Знахідка є унікальною для колекції заповідника і підкреслює жвавість торгових шляхів, які проходили через наш регіон у період Русі. Одним з найважливіших був “Шлях із варягів у греки” по річці Дніпро, який з’єднував Чорне і Балтійське моря», — вважають у заповіднику «Хортиця».
Монети були стабілізовані, фахівці заповідника їх відреставрували. Планується детальніше вивчення походження монет та виставка цього скарбу для відвідувачів.
Куди звертатись, якщо ви знайшли щось цінне для археології на узбережжі
Якщо ви побачили предмет на узбережжі, який з вашої точки зору має історичну або археологічну цінність, будь ласка, звертайтесь до Національного заповідника «Хортиця» за телефонами:
+38-066-164-44-35
+38-097-316-98-87.
Не використовуйте металошукачі, бо вони шкодять древностям. Взагалі, не викопуйте нічого самостійно, щоб не пошкодити.
Ми писали, що знаходять на узбережжі Дніпра на Хортиці — коментар археолога.
Фото надані Національним заповідником «Хортиця»