Міський сад Олександрівська був місцем відпочинку, зустрічей та спілкування, тут виступали акробати, фокусники, співаки, музиканти та актори
Колись на місці Запорізького обласного академічного театру ляльок та його зеленої зони розміщувався міський парк Олександрівська. Історію саду, в якому, мабуть, так приємно було гуляти літніми днями, розповіли на сторінки Запорізького обласного історико-краєзнавчого музею імені Якова Новицького у фейсбуці та опублікували фото.
Читайте також: Сакури, озера, птахи та зелень — центральний запорізький парк відзначив 66-річчя (фото)
Міський сад в Олександрівську влаштували у ХІХ столітті. Його територія обмежувалася вулицями Садовою (пізніше Жуковського, а зараз це Університетська), Тургенєвською, Гоголівською і Дніпровською і була обнесена дерев’яним парканом. Вхід був платним.
Тут були насаджені білі акації, каштани, тополі, жовта акація, бузок, жимолость. Дерева створювали тінисті алеї, по обидва боки яких стояли садові лавки. Влітку працював фонтан.
Ввечері вмикали освітлення – ацетиленові ліхтарі. Сюди запрошували військові духові оркестри. Для музикантів було обладнано сцену, для слухачів встановили лави. Іноді тут виступали акробати, фокусники, заїжджі співаки. В саду спорудили приміщення літнього театру з деревини. Тут давали вистави заїжджі актори.
Заможна публіка збиралася в ротонді, дворяни, чиновники грали в карти, більярд, відвідували буфет.
В глибині саду розташовувався танцювальний майданчик, де грав оркестр Каневського в складі п’яти-шести виконавців. Поряд знаходилися гойдалки, каруселі. По суботах і неділях запускали феєрверки.
В 1909 році в саду вже працював біограф (кінотеатр) на 200 місць. Довгі роки міський сад був місцем відпочинку, зустрічей та спілкування мешканців Олександрівська.
Нагадаємо, що Олександрівськ перейменували у Запоріжжя в 1921
Став садом імені Франка
Про подальшу долю парку розповів на сайті 061 відомий запорізький екскурсовод, а тепер військовий Роман Акбаш. До речы, вын зазанчає, що Міськсад почали створювати у 1874 році. Й після революції тут продовжувало кипіти культурне життя. Щоправда, Міськсад тоді обзавівся новою назвою – став міським садом імені Івана Франка.
У радянські роки головною легендою саду був виступ письменника Максима Горького, який відбувся 11 липня 1928 року. Пізніше біля входу в сад імені Франка з’явилася навіть відповідна пам’ятна дошка з написом:»У цьому саду 11 липня 1928 року відбулася зустріч трудящих міста Запоріжжя із великим радянським письменником, родоначальником пролетарської літератури, невтомним борцем за перемогу комунізму О.М. Горьким».
Зважаючи на все, цей пам’ятний знак не пережив у війну. Пам’ять про візит письменника повернули сюди вже 1949 року. Текст на встановленій тоді дошці був лаконічнішим: «В цьому парку в липні 1928 року перед трудящими міста виступав О.М. Горький».
Читайте також: Коли запорізький театр ляльок закриє сезон — що можна встигнути подивитись
До речі, будівля театру ляльок відкрилась у 1959 році. І тоді це був міський палац піонерів. Ще 1967 року у путівнику Запоріжжя про сад пишуть, як про парк: «Палац піонерів розташований у затишному, добре облаштованому парку імені Івана Франка, де для дітей є літня естрада та майданчики для ігор».
Ми писали, що 20 червня 1909 року в Олександрівську проходило «небувало-грандіозне гуляння», як анонсувала газета «Запорожский край». А саме, «у Міському саду, що орендується Н.С. Пулавським, відбудеться вперше в м. Олександрівську гуляння під назвою «Оригінальне конкурсне свято живих квітів та зелені» з цінними призами та сюрпризами».
Фото зі сторінки Запорізького обласного історико-краєзнавчого музею імені Якова Новицького у фейсбуці