Мистецтво зупиняти раптову смерть: кардіооперації світового рівня в Запорізькій обласній клінічній лікарні

Мистецтво зупиняти раптову смерть: кардіооперації світового рівня в Запорізькій обласній клінічній лікарні

В Запорізькій обласній клінічній лікарні проведено дві унікальні операції світового рівня

Щороку у світі від раптової серцевої смерті (РСС) помирає від 4 до 5 млн людей – це понад 10 тисяч щодня. Жахливі цифри. В Україні щороку фіксують понад 40 тисяч випадків РСС. Вона часто настає поза лікарнею, на вулиці, в транспорті, вдома, на роботі чи навіть уві сні. 90% пацієнтів не виживають, якщо допомога не надана протягом 4–6 хвилин після зупинки серця. Прикладом можуть служити ті резонансні випадки раптової смерті, про які ми дізнаємося зі ЗМІ, коли школярі  помирають під час уроку фізкультури, або спортсмени – на тренуванні чи змаганнях. Про це повідомили у Запорізькій обласній лікарні.

Читайте також: Проєкт, що рятує життя — у Запоріжжі виявили десятки випадків онкозахворювань на ранніх стадіях

Люди довгі роки можуть навіть не підозрювати, що у них є така патологія, жити звичним життям і не відчувати дискомфорту. Революційна допомога пацієнтам з високим ризиком раптової смерті вже є – світовий досвід реалізується у стінах Запорізькій обласній клінічній лікарні.

В Запорізькій обласній клінічній лікарні проведено дві унікальні операції світового рівня – операції Феррацці, які врятували життя пацієнтам від хвороби, що провокує синдром раптової серцевої смерті. Операції були блискуче виконані двома кардіохірургами ЗОКЛ — професором Костянтином Руденко, заступником директора Нацiонального IССХ iм. М.Амосова НАМН Украïни та В’ячеславом Осауленком, кандидатом медичних наук, завідувачем відділення кардіохірургії Запорізької обласної клінічної лікарні.

Важливо, що Костянтин Володимирович цілий рік переймав досвід італійського кардіохірурга Паоло Феррацці, автора революційної методики однієї з надскладніших операцій у кардіохірургії, на честь якого і названо цей вид оперативного втручання. За його плечима більше 850 операцій такого типу.

Раптова зупинка серця у людей різного віку найчастіше відбувається через таке захворювання, як гіпертрофічна кардіоміопатія – це вроджена патологія, яка в 50% передається від матері до дитини на генному рівні. Особливі клітини серця – кардіоміоцити, через генетично запрограмований процес розпочинають патологічне зростання і перекривають вихід крові з лівого шлуночка. Що запускає цей процес – невідомо, але небезпечні зміни у нашому серці можуть виникати в будь-якому віці, вражаючи як дорослих, так і зовсім маленьких дітей.

Щоб врятувати людину від РСС, треба провести хірургічне втручання, яке і назвивають “операція Феррацці”. За цією назвою стоїть ювелірна праця команди майстрів, яким треба врахувати всі можливі варіанти розвитку подій при виконанні операції. Спочатку на МРТ моделюється анатомія порожнини лівого шлуночка. Потім хірург знаходить найкращий варіант видалення сигментів лівого шлуночку, які визиває обструкцію. Це справжня хірургічна творчість, яка включає ще й корекцію мітрального клапану, щоб він не пропускав кров назад і не створював турбулентні потоки між передсердям та серцем.

«Ми дуже цінуємо сумісну роботу з Костянтином Руденко. Це не лише унікальний клінічний досвід, а й приклад ефективної командної взаємодії, що відповідає найвищим міжнародним стандартам кардіохірургі. Це можливість забезпечити проведення операцій світового рівня в умовах Запорізької обласної клінічної лікарні», – коментує Вячеслав Осауленко, завідувач відділення кардіохірургії ЗОКЛ.

Світовий досвід унікальної командної роботи, мультидисциплінарний підхід та точне виконання операції нового покоління допомагають підтримувати у Запорізької обласної клінічної лікарні надвисокий європейський рівень медичних послуг.

«Постійно підвищений тиск, головний біль, запаморочення… Одного разу взагалі знепритомнів просто на вулиці. Після стентування ставало тільки гірше, а втрата свідомості повторювалася і вдома. Звернувся в Запорізьку обласну клінічну лікарню, тут лікарі швидко розібралися й сказали мені, що операція – єдиний шанс вижити. Я розумію, якщо не зробити її зараз – напад може повторитися. Тому довго не вагався. Я хочу жити і тому довірив своє життя саме цим лікарям», – розповідає пан Андрій, 53 роки.

Кожна історія — унікальна. Для одного пацієнта ця операція стала довгоочікуваним шансом, на який він чекав роками. Для іншого — несподіваним, але життєво необхідним рішенням у критичний момент. Але об’єднує їх одне: віра у професіоналізм медиків ЗОКЛ.

«Я втратив свідомість дорогою на роботу. Добре, що був із дружиною. Одразу звернулись до кардіолога, а звідти вже в обласну. Після обстежень мене направили на консультацію до Костянтина Руденка. Його слова були вирішальними: операція – єдиний варіант. Наразі вже рік як я живу на таблетках, але гарантій ніхто не дає. Постійно думаю: а раптом знову знепритомнію? Ця операція – мій шанс повернутися до нормального життя, тому я тут», – ділиться пан Анатолій, 69 років.

Сьогодні, коли за вікном лунають сирени, а лікарі змушені проводити операції під звуки обстрілів, наша мета залишається незмінною – збереження життя і здоров’я кожної людини. Своєю працею ми доводимо, що навіть за 30 кілометрів від лінії фронту можливі медичні дива світового масштабу.

“Наш обов’язок як лікарів – піклуватися про пацієнтів, з любов’ю до своєї країни. Найкращий спосіб зробити внесок та підтримати Україну – це продовжувати робити те, що в мене добре виходить”, – так пояснює відданість, стійкість та наполегливість українських лікарів Костянтин Руденко. 

У Запоріжжі зупиняють раптову смерть і повертають серце до нормального функціонування. У ЗОКЛ працюють люди, для яких медицина – це не просто фах, а шлях порятунку, емпатії, людяності, сили та надії. Ми не чекаємо, поки стане легше. Ми діємо та вирішуємо найскладніші проблеми – просто зараз.

“У нашій лікарні працюють фахівці, які навчались у найкращих світових клініках, а тепер передають знання колегам тут, в Україні. Ми не просто лікуємо – ми формуємо нову якість медичної системи. Запоріжжя має кардіохірургію, якою може пишатися вся країна. Ми доводимо, що не потрібно їхати за кордон, аби отримати найсучасніше лікування. Ми вже маємо його тут», – коментує ситуацію Ігор Шишка, директор Запорізької обласної клінічної лікарні.

Під час пресконференції було підписано меморандум між Запорізькою обласною клінічною лікарнею та Національним інститутом серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова, що дає надзвичайні можливості для регіону.

Вас або вашу дитину турбують проблеми з серцем? Не відкладайте візит до лікаря! Вчасна діагностика й консультація кардіохірурга можуть стати першим кроком до збереження життя. Запишіться на прийом до професіоналів ЗОКЛ за телефонами:

  • (068) 812-97-76
  • (066) 146-03-17

Раніше ми писали, що у Запоріжжі лікарі провели складну операцію. Запорізькі кардіохірурги успішно оперували дівчинку з рідкісною вадою серця.

Джерело

Новости Запорожья