Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив

Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив

В Італії проходить головний у світі огляд сучасного мистецтва Венеційська бієнале – найцікавіше та найнезвичайніше

86 національних павільйонів, понад 300 художників та артгруп в основному кураторському проєкті плюс події паралельної програми та просто цікаві артподії – в Італії в 60-те проходить головна у світі міжнародна виставка сучасного мистецтва Венеційська бієнале.

Читайте також: Запорізька художниця показала картини з краваток — ексклюзивне інтерв’ю, фото

Дякую організації House of Europe, завдяки якій я виграла грант від Німецького культурного центру «Ґете-Інститут» при Посольстві Федеративної Республіки Німеччина в Україні та побувала на прев’ю для фахівців Венеційської бієнале. Три поїзди, три дні у дорозі – і ти у Венеції.

Головні виставкові локації бієнале – традиційно парк Джардіні та колишня суднобудівна верф Арсенале. Втім, під час Венеційської бієнале все місто перетворюється на велику виставку – експозиції можуть розміщуватись у різних палацах, у церквах та інших приміщеннях або просто неба. А під час презентації на виставках та на вулицях можна побачити незвичайно одягнених людей, перформерів.

Брати участь у Венеціанській бієнале та заявляти про себе на таких престижних форумах для країни так само важливо, як і виступати на Олімпійських іграх чи Євробаченні. Україна у Венеції представлена, причому не лише у національному павільйоні – ексклюзиви про це читайте пізніше.

Скажу лише, що про війну росії проти України наша країна заявила на виставках виразно і, я б сказала, інтелігентно. А варто було б нагадувати про це розслабленим європейцям наполегливіше – така думка виникла у дні передпоказу, коли палестинці влаштували в Джардіні гучну демонстрацію проти Ізраїлю, привертаючи до себе загальну увагу. Посипали майданчик недалеко від павільйону Ізраїлю червоними листівками, який виглядав, ніби його залили кров’ю. Поводилися агресивно і з криками протесту ходили натовпом по Джардіні.

Втім, павільйон Ізраїлю закрито – художниця Рут Патир скасувала показ буквально напередодні бієнале. Там висить табличка «Художник та куратори ізраїльського павільйону відкриють виставку, коли буде досягнуто угоди про припинення вогню (у секторі Газа) та звільнення заручників (захоплених ХАМАС у жовтні)», а поряд стояли карабінери. Хіба що можна переглянути відео через скло.

Вдруге поспіль не бере участі у бієнале росія – цього року у її павільйоні виставка Болівії. (Нагадаємо, що частина країн мають свої постійні павільйони на бієнале, а частину, як Україна, орендують у різних місцях).

Мистецтво глобального Півдня

Бієнале проходить у Венеції раз на два роки й за кілька днів тут можна дізнатися про головні тенденції у світі мистецтва.

Цього року на бієнале багато арттекстилю, зокрема, досить незвичайного. Дуже багато автентичних робіт художників із країн глобального Півдня, до яких умовно відносять держави Азії, Африки, Латинської Америки, Карибського басейну та тихоокеанські острови. У кураторському проєкті багато робіт XX століття, за що частина критиків дорікає куратору – мовляв, Венеційська бієнале потрібна бути більше про сучасність.

Головну тему цьогорічного бієнале передає мурал на фасаді Центрального павільйону в Джардіні, створений художниками бразильського артколективу Mahku. Це, як розповідається на сайті бієнале, зображення міфу про міст з алігаторів. Міф описує перехід між азійським і американським континентами через Берингову протоку. Щоб її перетнути, люди знайшли алігатора, який запропонував перевозити їх через протоку на своїй спині в обмін на їжу. Але люди зрадили алігатора і той поринув під воду. Так виник поділ між різними людьми та місцями.

Девіз цього бієнале — «Іноземці всюди». Куратор основного проєкту – бразилець Адріано Педроза. Артдиректор MASP — Музею мистецтв у Сан-Паулу, він став першим латиноамериканцем, який курує Венеційську бієнале.

За словами Адріано Педрози на сайті бієнале, цього року вирішили дати голос «аутсайдерам»: мігрантам, біженцям, представникам корінних народів, художникам-самоукам та квір-митцям. Толерантність – один із головних принципів у Європі.

Квір — люди, чия сексуальність та (або) гендерна ідентичність відрізняються від більшості. Наприклад, у дні відкриття суданець, який мешкає в Норвегії, Ахмед Умар особисто стояв біля павільйону з відео, в якому він виконував суданський весільний танець нареченої. І треба сказати, це було красиво.

Згадаймо, що художників-аутсайдерів на Венеціанській бієнале масштабно показали у 2013 році. Тоді я дивувалася, що на бієнале можна побачити роботи зовсім не в сучасній стилістиці.

Найцікавіші павільйони за версією zprz.city

На бієнале можна почути аромат екзотичних олій у юрті-куполі з пластикових каністр з-під бензину у павільйоні Республіки Бенін, яка, до речі, вперше бере участь у цій виставці. Між іншим, автор цієї інсталяції — один із провідних сучасних африканських художників Ромуальд Хазуме (на фото).

Посидіти в тілі жирафа в павільйоні Чехії або в шкаралупі горіха в павільйоні Косово — два останні випадки пов’язані з сумними подіями.

Не можу сказати, що цього разу особливо вразив конкретний проєкт – швидше за все, атмосфера в цілому. Розповім про деякі цікаві павільйони, але насправді їх набагато більше.

— Сподобався павільйон Франції із проєктом «Аттіла, твій водоспад, що стікає біля підніжжя зелених вершин, впаде у велике море – блакитну прірву; ми втопимося в сльозах припливів Місяця» франко-карибського художника Жюльєна Крєзе. Простір, заповнений в’язаними та керамічними об’єктами на морську тему, гармонійно поєднується з казково красивими фантазійними підводними відео та музикою. Проєкт на тему деколонізації. Але побувати в цьому павільйоні – справжній релакс, те, чого мені так не вистачало, приїхавши з прифронтового Запоріжжя з тривогами та вибухами (хоча повністю відволіктися все одно не вдалося).

— Ще один цікавий павільйон — нідерландський, відданий конголезькому арт-колективу CATPС («Коло мистецтва працівників конголезької плантації») з проєктом «Міжнародне свято богохульства і священного» з незвичайними скульптурами, що торкались тем колоніального минулого. Якщо підійти до скульптури досить близько, чути аромат шоколаду.

— Дуже технологічний і наворочений (і відчувається, що дорогий) проєкт «Пороги» у Німеччини – кілька вражаючих відео та вежа всередині з гвинтовими сходами з виробничими приміщеннями та інтер’єром будинку з елементами розрухи, засипаним пилом. Черга цього павільйону одна з найбільших, я простояла, напевно, близько години під дощем. Зате на виставці можна полежати на м’яких лежаках і дивитися одне з відео на стелі.

Монументальна відеоісторія про переселення людства до Космосу, щоб відновилася Земля – ізраїльської художниці Яель Бартани. Башта, в якій періодично показують перформанс актори – берлінського театрального режисера турецького походження Ерсана Мондтага, туди треба відстояти ще одну чергу. Його історія – про діда, який працював на німецькому заводі на шкідливому виробництві азбесту і внаслідок померлого від онкології. (Про це пише «Deutsche Welle»). А по суті, про долю багатьох заробітчан. Житло, яке виглядає, як після вибухової хвилі, особисто у мене викликало асоціацію з війною.

— Яскравий незвичайний американський павільйон із проєктом справжнього індіанця Джефрі Гібсона «Простір, в якому я хотів би бути» зі скульптурами та панно з текстилю та бісеру з автентичними візерунками та багатоканальним відео. Його відкривали із виступами індіанців у національних костюмах.

— Павільйон у незвичайному і недоступному місці — Ватикану, в жіночій в’язниці на острові Джудекка. Цікаво, що хедлайнером запросили відомого художника Мауріціо Каттелана, який у 1999 році створив скандальну воскову скульптуру папи римського, вбитого метеоритом «Дев’ятий час». Але потрапити туди можна лише за попереднім записом. Я там не була. 28 квітня павільйон Ватикану відвідав папа римський, який, втім, відзначився, м’яко кажучи, некоректними висловлюваннями щодо України.

Одне зі спостережень – стурбованість питаннями екології. Частково це простежується на деяких виставках, наприклад, у павільйоні Японії з гниючими фруктами. І цього року на бієналє немає карт, буклетів-путівників, тобі не роздрукують інформацію у пресцентрі – «Ми бережемо дерева». Усе — у мобільному телефоні за QR-кодами. Щоправда, на бієнале не скрізь є вай-фай та із зарядкою мобільних теж складно – явно не вистачає наших Пунктів Незламності.

…Венеційська бієнале відкривається все раніше і раніше. Цього року – 20 квітня. Було холодно, часом з моря дув сильний вітер і практично щодня йшов дощ. У травні відкриття було комфортнішим. Але в будь-якому випадку мистецтво допомагає донести до людей важливі речі, навіть якщо вони говорять різними мовами. Допомагає перезавантажитись і жити далі.

Венеційська бієнале триватиме до 24 листопада.

Довідка

Переможці 60-ї Венеціанської бієнале

Головну нагороду, «Золотий лев», отримали:

— Найкращий національний павільйон – Австралія, проєкт «Рідні та близькі» Арчі Мура. У темному павільйоні на стінах та стелі художник вручну намалював крейдою генеалогічне дерево корінних народів за 65 тисяч років. У центрі павільйону – стіл із документами.

— Найкращий художник (колектив) в основному (кураторському) проєкті – інсталяція «Такапау» Mataaho Collective (Нова Зеландія) на вході в Арсенале. Це традиційне плетіння килимків Такапау маорі, що використовуються під час різних церемоній, у тому числі при народженні дітей.

— За довічний внесок у мистецтво:

Анна Марія Майоліно, бразильська художниця італійського походження.

Ніл Ялтер, паризька художниця турецького походження.

«Срібний лев» для молодого художника, що подає надії:

—  відео про байкерів Machine Boys Каріми Ашаду (Нігерія), в основному проєкті.

Спеціальна згадка журі:

— Національний павільйон самопроголошеної Республіки Косово, проєкт «Луна мовчання металу та шкіри». Скульптури Дорунтини Кастраті нагадують одночасно шкаралупу горіхів для рахат-лукуму та медичні деталі, що замінюють колінні суглоби жінок, яким доводиться багато стояти при виготовленні цих солодощів у Туреччині.

Читайте також: У Запоріжжі побувала найвідоміша українська художниця — ексклюзивне інтерв’ю

— Художниця Самія Халабі (Палестина-США), в основному проєкті.

— Художниця Ла Чола Поблет (Аргентина), в основному проєкті.

Ми писали, що художниця з Мелітополя Дана Кавеліна виграла головний приз загальнонаціональної премії для молодих митців — вона взяла участь у престижній виставці, яка зараз проходить у Венеції.

Фото автора

Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив

Джерело

Новости Запорожья