Забруднення загрожує не лише природі, а й здоров’ю місцевих жителів
За повідомленням Центру журналістських розслідувань, в акваторії Азовського моря зафіксовано значну концентрацію нафтопродуктів. Станом на 11 січня 2025 року, ця пляма знаходилась лише за 10 кілометрів на південь від початку Бердянської коси. Її приблизна площа складає 300 квадратних кілометрів, а протяжність уздовж Білосарайської затоки сягає майже 100 кілометрів. Супутникові знімки Sentinel-2 підтверджують, що забруднення досягло Бердянської коси зі східного напрямку 10 січня 2025 року.
Нагадаємо, 15 грудня 2024 року у Керченській протоці, де вирував шторм, зазнали аварії російські танкери «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239». Судна перевозили 9,2 тисяч тонн мазута з нафтопереробних заводыв «Роснефти» в порт «Кавказ». Із затонулого судна «Волгонефть 212» евакуювали 13 моряків, один з яких загинув.
З танкерів, за російськими даними, в море вилилося 40% мазуту, внаслідок чого утворилась гігантська масляна пляма.
Читайте також: Примусова служба — росіяни мобілізовують жителів окупованих територій Запорізької області
Окупаційний керівник Балицький повідомив 12 січня, що на ділянці берега Коси довжиною 5 кілометрів було зібрано 10 тонн піску, забрудненого нафтопродуктами. За офіційною інформацією окупантів, загальне забруднення охопило 15 кілометрів узбережжя Коси. Він також зазначив, що зібрані залишки нафтопродуктів транспортуються «на територію дорожньо-будівельної компанії». Про це повідомили у телеграм-каналі «Бердянськ Сьогодні».
За його словами, до робіт залучено співробітників МНС, місцевих мешканців та представників проросійських молодіжних організацій. Окупаційна влада також оголосила про набір волонтерів для подальшого очищення берегової лінії. Балицький написав: “В умовах надзвичайної ситуації групи волонтерів та небайдужих громадян регіону виїжджатимуть на екологічні заходи для ліквідації розливу нафтопродуктів та очищення берегової лінії”.
На фотографіях, оприлюднених Балицьким, видно, що збір мазуту відбувається без використання захисних масок, що є порушенням правил безпеки при ліквідації наслідків забруднення нафтопродуктами.
Зазначається, що роботи з ліквідації наслідків екологічної катастрофи, спричиненої росією, тривають і сьогодні. Гауляйтер Бердянська Сауленко заявив: “Зазначу, що ситуація не приємна, але не така драматична. Частинки виявлені не по всьому узбережжю та в невеликій кількості” .
Тим часом жителі Бердянська обговорюють можливе скасування курортного сезону цього року та радять одне одному запасатися рибою та морепродуктами, виловленими до забруднення. У Greenpeace повідомили:“ Опускаючись на дно, мазут накопичується в організмах-фільтраторах (рапани, мідії та інші молюски), отруює придонні організми (наприклад, ракоподібні і водорості) та рибу, що харчується цими придонними організмами (наприклад, бичків) і далі впливає на вищі рівні харчового ланцюга через отруєння шкідливими органічними сполуками та важкими металами. Досвід інших аварій з нафтопродуктами говорить про можливі масові вимирання донної фауни, риби, птахів та морських ссавців, а також про випадки, де середовище лишалося токсичним до 30 років”.
Наразі небайдужі мешканці Бердянська зібралися на узбережжі Коси, щоб самостійно очистити його від мазуту. Проте, очевидно, що цих зусиль недостатньо для повного розв’язання проблеми. Для ефективного очищення узбережжя необхідні системні заходи та застосування важкої техніки. Залежно від напрямку та сили вітру, викиди мазуту на берег можуть тривати протягом усієї зими.
За інформацією окупаційної влади, наразі зафіксовано викид мазуту на Азовському узбережжі, зокрема на Бердянській косі з боку відкритого моря. Виявлено забруднену ділянку протяжністю 14,5 км, де знаходяться дрібні фрагменти твердої фракції мазуту. На узбережжі коси Пересип (промоїна) також виявлено забруднення на ділянці площею 5 кв. метрів з незначною кількістю фрагментів твердої фракції мазуту.
Ця екологічна катастрофа, спричинена діями росії, може мати серйозні наслідки не лише для майбутнього курортного сезону, але й для здоров’я мешканців Бердянська. Існує ризик зникнення морської риби з раціону містян на період від одного до двох років. За повідомленнями, російська дума планує найближчим часом запровадити заборону на вилов риби та молюсків в Азовському та Чорному морях. Важливо зазначити, що морські організми здатні накопичувати мазут у своїх тканинах, що робить їх споживання небезпечним для здоров’я людини.
Раніше ми писали, що росіяни масовано атакували Запоріжжя безпілотниками — поранені люди, пошкоджені будинки.