За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Громадські активісти: Тетяна Ярмохіна, Микола Ралик, Валерія Морозва. Особистий архів Валерії Морозової І УНІАН/Колаж Суспільного
У Запоріжжі громадські активісти б'ють на сполох через чинну Програму поетапного зниження викидів (Програма). На їхню думку, вона має бути змінена та містити заходи щодо мінімізації фенолу та формальдегіду в повітрі. Натомість представники влади запевняють, що пропозиції громадськості були направлені до інституту Марзєєва, та також будуть враховані на розгляді робочою групою.
У ситуації розбиралися журналісти Суспільного.
За словами громадської активістки Валерії Морозової, резолюцію, яку більшістю голосів затвердили на громадських слуханнях, можуть не врахувати:
"На засіданні виконкому (12.09.2024 — ред.) начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради Гліб Золотарьов запевняв, що Програму зниження викидів приймуть за 2-3 тижні. І це попри те, що громадськість вимагає її суттєвого доопрацювання, аби вона відповідала технічному завданню".
Валерія Морозова, громадська екоактивістка. Суспільне Запоріжжя
Гліб Золотарьов на публічній апаратній нараді з профільними структурами міськради, що відбулася 12 вересня, дійсно повідомив наступне:
"Наразі проєкт Програми відповідно до законодавства проходить процедуру стратегічно екологічної оцінки"Процедура визначення, опису та оцінювання наслідків виконання документів держпланування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, виправданих альтернатив, розроблення заходів із запобігання, зменшення та пом’якшення можливих негативних наслідків, яка включає визначення обсягу, складання звіту, проведення громадського обговорення та консультацій". Закон України "Про стратегічну екологічну оцінку", і в межах строку громадського обговорення направлялися пропозиції до Програми від громадськості, від органів виконавчої влади. Оці всі пропозиції направлені до інституту Марзєєва на розгляд. Проєкт Програми готовий, я вважаю, що десь 2-3 тижні й Програма буде повністю готова, буде пройдена процедура стратегічно-екологічної оцінки".
Гліб Золотарьов, начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради. Скриншот з відео «Екологічні громадські слухання в Запоріжжі», розміщеному на Youtube-каналі Миколи Ралика"Згідно з умовами договору з Інститутом Марзєєва щодо розробки Програми, там чітко зазначено: що проєкт Програми розробляється, проєкт Програми проходить стратегічно екологічну оцінку, проєкт Програми виноситься на розгляд робочої групи. Робоча група розглядає проєкт Програми й потім приймає рішення: затвердити, погодити і рекомендувати винести на сесії", — зазначив посадовець.
На питання секретаря Запорізької міської ради Регіни Харченко, чи будуть представники громадськості, які є у складі робочої групи, впливати на рішення щодо прийняття цієї Програми, Гліб Золотарьов відповів схвально.
Робоча група щодо вирішення питань покращення атмосферного повітря у Запоріжжі утворена розпорядженням №245 від 03.10.2022 року. До її складу входило шестеро представників органів виконавчої влади (20%), представники правоохоронних органів (3,3%), п'ятеро представників профільних держустанов (16,7%), десять представників запорізьких промислових підприємств (33,3%), четверо представників ВИШі (13,3%) та четверо представників ГО (13,3%).
Для наочності розподілення членів комісії за напрямками відображено в таблиці.
Діаграма щодо напрямків діяльності складу робочої групи по вирішенню питань покращення атмосферного повітря міста Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя
Робоча група по вирішенню питань покращення атмосферного повітря у Запоріжжі утворена розпорядженням №245 від 03.10.2022 року
Представники органів виконавчої влади (6):
Представник правоохоронних органів:
Тетяна Селезньова – прокурор Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Запорізької обласної прокуратури (за згодою);
Представники профільних держустанов (5):
Представники запорізьких промислових підприємств (10):
Представники ВИШів (4):
Представники громадських організацій (4):
Суспільному не вдалося знайти оновлення складу робочої групи, тож ми відправили запит до міської ради з проханням надати його.
Тож у громадських активістів є побоювання, що через невеликий відсоток представників ГО у складі робочої групи, вони не зможуть вплинути на рішення щодо прийняття Програми, розповідає Валерія Морозова:
«Ми маємо відстояти право дихати зараз! Від якості фінальної версії програми буде залежати якість повітря на наступні 7 років!» Валерія Морозова
Тож, громадська організація ВУС містян закликає долучитися до екологічної ініціативи, яка пройде 28 вересня.
Про Програму поетапного зниження відходів у Запоріжжі
- 12 вересня головуюча слухань, громадська активістка Валерія Морозова надала в управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради звіт з громадських слухань, який містить резолюцію щодо необхідних коректив у Програмі.
- 6 вересня відбулися громадські слухання щодо Програми поетапного зниження відходів;
Читати ще
Читати ще У Запоріжжі відбулися громадські слухання з Програми поетапного зниження викидів
- 12 серпня екоактивісти Запоріжжя зареєстрували ініціативу про проведення громадських слухань щодо зменшення шкідливих викидів у атмосферному повітрі міста — її підписали 660 жителів обласного центру. Зокрема, ініціатори проведення слухань зазначили, що у Програмі поетапного зниження відходів не враховані викиди фенолу та формальдегіду.
- 18 липня 2024 року науковці інституту громадського здоров'я імені О. М. Марзєєва представили проєкт Програми поетапного зниження відходів, який мають розглянути та затвердити на засіданні Запорізької міської ради.
- Наприкінці червня 2023 року Запорізька міська рада оголосила тендер на розробку Програми охорони довкілля щодо поетапного зниження викидів забруднюючих речовин суб'єктами господарювання. Вартість замовлення склала 1 703 358,00 гривень, а виконавцем став Інститут громадського здоров'я імені О. М. Марзєєва Національної академії медичних наук України.