
Художник Михайло Скоп створив календар, присвячений Руху опору Сил спеціальних операцій
Львівський художник Михайло Скоп, який працює під псевдонімом Neivanmade, створив авторский календар про 12 міст-символів українського спротиву, серед яких є й Запоріжжя.
Читайте також: Запорізькі художники перетворили трансформаторну будку на яскравий артоб’єкт — фото

«Лімітований зірковий календар від #NEIVANMADE для Руху опору Сил спеціальних операцій Збройних сил України «12 сторінок — 12 українських міст-символів спротиву».
У календарі — цитати із автографами відомих українських музикантів: Альберта Цукренка, Сергія Жадана, Павла Крахмальова та Павла Гоца», — повідомив Михайло Скоп на своїй сторінці у фейсбуці.

Запоріжжю присвячений жовтень — до речі, саме в цей місяць відзначається День цього міста. На фото — мурал «Людина-тінь», присвячений силам опору на тимчасово окупованих територіях, створений Михайло Скопом у Запоріжжі в травні минулого року в рамках проєкту “Стінописи опору”. Це всеукраїнський проєкт, ініціаторами якого став Рух опору Сил спеціальних операцій Збройних сил України спільно з Центром національного спротиву.
Мурал знаходиться у Хортицькому районі Запоріжжя, на трансформаторній будці неподалік від ЦКП «Хортицький».


Зліва — художник Михайло Скоп, справа — голова районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району Сергій Ільченко
Символіка елементів муралу «Людина-тінь» (Запоріжжя):
— Фігура в масці з ножем — втілення «тіні», яка діє в тилу ворога. Вона неозброєна традиційною зброєю, але її головна сила — рішучість, розум і готовність діяти, коли ворог найменш очікує.
— Кухонний ніж — символ підручного знаряддя, яке стає зброєю, якщо потрапляє в руки людини, що має волю до опору. Це також натяк на буденність: навіть прості люди здатні чинити ефективний опір.
— Двоголовий червоний півень — сатиричне, зневажливе переосмислення російського герба (двоголового орла). Півень символізує жалюгідність і фарс імперських амбіцій, які підлягають знищенню.
— Соняшники — традиційний український символ, що в цьому контексті усміхається, знаючи, що тінь завжди поруч і готова до дій. Це також уособлення підтримки народу, адже саме в народі ховаються ті, хто не дає ворогу спокою.

Усього в Запоріжжі в травні 2025 року з’явились п’ять муралів різних авторів з серії «Стінопису опору» Руху опору Сил спеціальних операцій Збройних сил України та Центру національного спротиву. Але «Людина-тінь» була намальована першою.
Також понад 20 «Стінописів опору» з’явилось і в інших містах і селах Запорізької області, які ще ближче до лінії фронту. Після Запорізької проєкт поширився й на інші області.


«Ідея роботи виникла під час проєкту “Стінописи Опору”, у межах якого разом з художником Андрієм Єрмоленком та митцями Руху опору створювали мурали в містах поблизу зони бойових дій. Улітку 2025 року за моїми ескізами з’явилися чотири мурали в Запоріжжі, Одесі та Сумах. Мене надихали історії, які розповідали бійці Руху опору, а також реакція місцевих жителів. Після кожної роботи з’являлися ідеї для наступних», — розповів Михайло Скоп Укрінформу про свій авторський проєкт.
Спочатку, як зазначили в «Укрінформі», до календаря планували включити міста, де відбувалися акції «Стінописи опору», але згодом художник розширив географію, щоб показати єдність країни — від прифронтових територій до тилових міст. На сторінках календаря можна також побачити Львів, Київ та Івано-Франківськ. Це, за словами Михайла Скопа, «міста, що формують смисловий простір спротиву».
У Русі опору Сил спеціальних операцій Збройних Сил України повідомили, що кількість друкованих примірників календаря лімітована. Їх можна було отримати тільки в розіграші за донат на підтримку Асоціації ветеранів ССО України, який вже завершився.

Ми писали, що у Запоріжжі, Гуляйполі, Оріхові та інших прифронтових населених пунктах з’явились мурали «Стінописи опори» — лауреат Шевченківської премії, художник Андрій Єрмоленко розповів про артспротив і про творчість.
Фото автора, Хортицької райдміністрації Запорізької міської ради, зі сторінки Михайла Скопа у фейсбуці, з сайта «Укрінформ»

