Лікарня з електрикою та телефонним зв’язком — понад століття тому на Запоріжжі з’явився унікальний медичний заклад (фото)

Лікарня з електрикою та телефонним зв'язком - понад століття тому на Запоріжжі з'явився унікальний медичний заклад (фото)

Меноніти створили прогресивний психіатричний заклад за німецьким зразком

Більше століття тому на місці менонітської колонії Альт-Кронсвейде з’явилась незвичайна лікарня. Психіатрична лікарня «Бетанія» з’явився там, де раніше жили меноніти — релігійна громада, яка прибула на запорізькі землі ще наприкінці XVIII століття.

Історію заснування розповіли на сторінці запорізького обласного історико-краєзнавчого музею імені Я. П. Новицького у фейсбуці.

Читайте також: Затоплена психлікарня в Запоріжжі – як вона виглядала у свої кращі часи (фото)

Колонія Альт-Кронсвейде була однією з перших менонітських поселень у Хортицькому окрузі. Тож у 1789 році сюди приїхали віруючі з далекої Фландрії та Фрисландії. Вони оселилися на острові Хортиця, який зараз є частиною Запоріжжя.

На початку XX століття меноніти вирішили створити тут особливий медичний заклад. Гроші на будівництво збирали віруючі з різних куточків світу. За зразок взяли німецьку лікарню у місті Білефельд.

Комплекс складався з трьох основних будівель — жіночого, чоловічого та головного корпусів.

Фото: Бетель. Жіночий корпус, 1911 р.

Фото: Салем. Чоловічий корпус, 1911 р.

У головній будівлі розташовувалися палати, кабінети докторів, аптека, ванні, кухня, їдальня та навіть зала для зборів на 300 людей.

Фото: психіатричний заклад, 1913 р.

Фото: головний корпус, близько 1915 р.

Лікарня була справжнім чудом техніки для свого часу. Перших своїх пацієнтів-мешканців медзаклад «Бетанія» приймає 15 березня 1911 року. Тут працювало електричне освітлення, водопостачання та каналізація.

До всіх корпусів подавали холодну та гарячу воду. Також функціонувало машинне відділення з паровими установками, працювала пральня та був телефонний зв’язок.

Для збереження продуктів збудували два спеціальні льохи з льодом. Окремо працювала хлібопекарня. Навколо насадили декоративні та плодові дерева. Також організували підсобне господарство, де за можливості працювали та самі пацієнти.

Лікування проводили за допомогою гарячих та холодних ванн, заспокійливих препаратів. Серед хворих були навіть діти. Для них організовували заняття з читання, математики та вивчення Біблії.

Пацієнтам влаштовували свята, особливо на Різдво. У великій залі ставили ялинку, готували подарунки та солодощі.

Лікарню утримували за рахунок благодійних внесків, коштів родичів хворих та прибутків від господарства. На жаль, під час будівництва Дніпрогесу територія лікарні була затоплена. До закінчення зведення дамби в 1931 році пацієнти лікарні були евакуйовані.

Раніше ми писали, як у Запоріжжі 120 років тому з’явилася Єврейська лікарня.

Джерело

Новости Запорожья