Запорізька обласна філармонія підготувала поціновувачам елегантної класики прем’єру концертної програми «Присвята Шуману»
Музику і думки обдарованого композитора XIX століття відтворили Оксана Гопка (сопрано), Артур Остапчук (фортепіано) та артист розмовного жанру Юлій Гаврилов. Автор програми – музичний керівник філармонії Оксана Гопка.
У концертній програмі прозвучали відомі вокальні та фортепіанні цикли Шумана.
Концерт класичної музики у виконанні двох солістів — лауреатів міжнародних конкурсів завдяки нестандартній подачі перетворився на захоплюючу виставу, де образ Роберта Шумана став невід’ємною частиною дійства.
Читайте також: Як цікаво провести у Запоріжжі вечір п’ятниці і вихідні — афіша культурних заходів
Один із найвидатніших класиків романтичної музики немов би сам представляв свої твори, які органічно поєднали музику з літературою та поезією. Текст “від Шумана” (його глядачі могли бачити на екрані) читав ведучий концерту Юлій Гаврилов, який підготував багато цікавої інформації про обдарованого композитора XIX століття.
Прем’єра в рамках проєкту «Мистецькі зустрічі», на мій погляд, стала спражньою мистецькою подією року!
Вокальні та фортепіанні цикли німецького композитора, сповнені високих почуттів, знані у всьому світі. Меломани мали змогу оцінити геніальну музику на межі вокального циклу та моноопери, написану на автобіографічні вірші шотландської королеви Марії Стюарт.
Казковими образами, навіяними дійсністю та сновидіннями, автор наповнив різнохарактерні твори в фортепіанному альбомі «Фантастичні п’єси», які блискуче виконав Артур Остапчук.
Вокальний цикл «Любов і життя жінки», як розповів Юлій Гаврилов, композитор написав в рік свого одруження – один із самих радісних, щасливих і плідних періодів свого життя і творчості. Один з найпрекрасніших романсів «Присвята» вважається освідченням Роберта Шумана своїй дружині і музі Кларі Вік.
Музика має бути максимально вільною та сповненою фантазії — вважав Роберт Шуман і тому не боявся експериментувати, пробувати нові форми й засоби вираження.
Композитор увійшов до історії музики як один з найсміливіших новаторів, який розширив межі і засоби музичної мови та прагнув тісно поєднати музику з літературою та поезією.
…Слухачі сиділи як заворожені, майже після кожного номеру у камерній залі звучало “Браво”! Після закінчення концерту, який пролетів як одна мить, за отриману естетичну насолоду вони щиро дякували артистам оваціями та квітами.
І всі разом — і артисти філармонії, і глядачі — вдячні героям із Сил оборони України за те, що у нашому прифронтовому місті можуть проводитися такі чудові концерти.
“Так склалося, що ми з Артуром дуже полюбляємо цикли, циклічні форми, — розповідає автор проєкту Оксана Гопка. — У Шумана вони неперевершені! Вокальний цикл “Любов і життя жінки” чомусь вважається важким, похмурим. Ми намагалися змінити думку у глядачів. Бо це дуже світлий, красивий цикл.
Доля жінки завжди актуальна, доречна і цікава. І ми показували її життя: спочатку вона дівчина, а завершується цикл тим, що вона поховала чоловіка. Але він залишається з нею — в її думках, в її житті.
“У фортепіанних партіях це було дуже чутно, — додає Артур Остапчук. — Голос закінчився, він перейшов у трохи інші форми. Це пізній Шуман, у нього роль фортепіано — це не акомпанемент, це дійова особа. Немає акомпанемента і соло, є два соліста, два рівних партнера”.
Ще одна складова частина успіху програми — неймовірний відеоряд, який створив Андрій Юрченко. Він яскраво доповнював виступи Оксани Гопки і Артура Остапчука.
“Андрій — просто геній, — зазначає Оксана Гопка. — Йому не треба нічого підказувати, він знає сам, що треба робити. Відео — це ще одна дійова особа програми. Це була така задумка«.
Читайте також: Відлуння голосів полеглих воїнів — у Запоріжжі відкрили інсталяцію «Дерево Пам’яті» (фото)
Програма “Присвята Шуману” — перша з циклу “Розмова з епохою”. Друга буде присвячена Францу Шуберту, її прем’єра планується на січень 2025 року. А в третьому концерті, як розповіла Оксана Гопка, звучатиме українська класика.
Поціновувачки класичної музики Людмила і Тетяна, за їх словами, з нетерпінням чекали на прем’єру.
“Концерт мав відбутися весною, але його перенесли, — розповідає Людмила. — Мені дуже сподобалась програма — музика, виконання. Чудова вокалістка, дуже вразив молодий піаніст!”
“Він такий віртуоз! Дуже цікава програма! Прекрасний концерт!” — ділиться враженнями Тетяна.
Подивитися на виступ колег прийшла солістка академічного симфонічного оркестру філармонії, заслужена артистка України піаністка Ілона Турчанінова.
“Дуже витончена програма! Все дуже естетично, з великим смаком! Камерний ансамбль — не концертмейстер і соліст, а саме два соліста, камерний жанр — це зустрічається нечасто. Програма блискуча! Вони молодці» — зазначила Ілона Турчанінова.
Раніше ми писали, що у філармонії звучала італійська музика з українським присмаком.
Фото: Запорізька обласна філармонія