Як допомогти дитині налаштуватися перед походом до стоматолога?

Зазвичай діти мають активну емоційну сферу, а у віці 4–5 років ще і яскраво виражену фантазію. Усе це особливо потужно проявляється, коли дитину треба показати лікарю — більшість малюків їх боїться. А варто батькам лише натякнути на візит до стоматолога, можна очікувати на повний спектр негативних емоцій: від протяжного ниття до повноцінної істерики. На щастя, психологи вже розробили різні методики та склали поради, що робити батькам, аби дитяча стоматологія не здавались дитині жахіттям, візити до дантиста стали комфортніші.

Обирайте професіоналів

Від того, чи справді в лікарні є фахівці, які вміють працювати з дітьми не тільки технічно, а й із психологічної точки зору, залежить майже весь успіх спокійного візиту. Краще за можливості, поки нічого не турбує ваше чадо, отримати консультацію в декількох клініках, подивитись на рівень сервісу та підхід до дітей взагалі. Наприклад, у Києві багато батьків обирає MySmile. Це дитяча стоматологія, у якій огляд і лікування лікар подає як казку або пригоду.

Заздалегідь попередьте дитину про похід до стоматолога

Не варто вигадувати причини, чому ви кудись їдете. За 1–2 дні до візиту в клініку до дантиста чесно попередьте дитину. Можливо, саме на цьому етапі вона зможе виплеснути максимум емоцій. Допоможіть їх пережити, будучи поруч та емпатійно співчуваючи. Так дитина відчує зближення з вами, розділить із вами страхи та відчує полегшення через те, що її розуміють.

Обговоріть те, що буде в кабінеті лікаря

Звісно, іноді неможливо передбачити тактику лікування, але загальні організаційні моменти варто обговорити:

  • Невідоме лякає, а коли ви розповідаєте, як усе буде, ця складова зникає.
  • Зменшити напругу допоможе обговорення, що буде після візиту до лікаря. Наприклад, ви можете пообіцяти дитині якісь смаколики, давно бажану іграшку, похід у кіно тощо. Зосередити увагу на приємному варто тоді, коли дитина охоче перемикається на це. Якщо помічаєте, що деталі лікування в дантиста важливіші для неї, то говорить про них.
  • Розкажіть, як називаються базові інструменти та засоби для огляду й лікування зубів, але так, щоб це було доступно для розуміння дитини. Лікарі зазвичай кажуть, що в них є дзеркальце, аби добре з усіх сторін роздивитися зубчики, є кофердам — «батут», аби мікроби не потрапляли в ротик, є «штука, яка подає водичку й повітря, аби почистити зубчик», є «чарівне варення, від якого зубчик вкривається сніжинками» (про аплікаційну анестезію) тощо. Увімкніть фантазію та перетворіть загрозливі для дитини речі на щось цікаве і приємне.

Будьте поруч

Поясніть дитині, що ви будете весь час поруч: і поки очікуєте свою чергу, і поки лікуєте зуби. Запитайте, як би їй хотілося отримати підтримку, давши вибір: можливо, вона захоче, аби ви тримали за руку, були в полі зору, говорили, що бачите або розповідали казку. Підбирайте варіанти, які б влаштували саме ваше чадо.

Візьміть «талісман»

Улюблена іграшка, з якою дитина не розлучається, не завадить лікарям у роботі, а от малечі буде психологічно комфортніше. Дитяча стоматологія максимально лояльна до цього. Гарний лікар може поєднувати роботу з коментарями на кшталт «О, твоя іграшка вже бачить, який красивий зубчик виходить!» та ін. Талісманом для дітей може бути будь-що, чому вони надають особливе значення чи сенс. Намагайтесь не обмежувати у виборі.

Головне наостанок

Ніколи силоміць не садіть дитину в крісло лікаря. Не намагайтеся лікувати, коли вона плаче, кричить, чинить супротив. Краще відкласти лікування до часу, коли емоційний стан стане більш стабільним. Не скупіться на обійми, будьте емпатійні та говоріть із дитиною щиро.

Новости Запорожья