Імунітет — це важлива складова здоров’я людини, без якої вона не може повноцінно взаємодіяти з навколишнім світом. Він захищає нас від впливу потенційних патогенів, запобігає розвитку захворювань і забезпечує боротьбу зі збудниками хвороб.
Але інколи у роботі імунної системи трапляються порушення, які призводять до некоректних реакцій. У деяких випадках імунітет реагує надто бурхливо — тоді такий стан називається алергією. Якщо ж виробляється недостатня кількість антитіл чи неспецифічних сполук, виникає імунодефіцит, через що організм стає надто вразливим. Виявити, яке саме порушення виникло, допоможе дослідження рівня імуноглобулінів. Так, тип Е — це специфічний для алергії імуноглобулін, і дослідження покаже його підвищення. Аналіз на імуноглобулін М, G та інші може показати загальне зниження їхнього рівня — тоді мова йде про імунодефіцит. Подібні дослідження можна виконати у приватних лабораторіях (наприклад, в Ескулабі). Якщо виявлено якусь із зазначених патологій, по допомогу слід звертатися до імунолога або алерголога.
Як проявляється імунодефіцит
Імунодефіцити — це група захворювань, при яких виробляється недостатньо клітин і специфічних антитіл, які повинні боротися зі збудниками. Організм залишається незахищеним перед впливом інфекції, що може призвести до серйозних патологій. Виділяють два види імунодефіциту — первинний і набутий. Набутий пов’язаний зі станами, які провокують знищення імунних клітин. Найвідомішим прикладом такого імунодефіциту є СНІД.
Первинні імунодефіцити пов’ язані з вродженими патологіями ланок імунітету. Їх класифікація постійно змінюється, однак можна виділити кілька загальних груп:
- Пов’язані з гуморальним імунітетом. Ці захворювання виникають через зменшення кількості В-лімфоцитів та антитіл, які вони продукують. Таким чином імунітет не формується, відсутня імунна пам’ ять.
- Пов’язані з клітинним імунітетом. У цьому випадку зменшується кількість Т-кілерів — клітин, які повинні знищувати патогени.
- Пов’язані з недостатністю фагоцитів. Ці клітини в нормі поглинають патогени і знищують їх, тому при їхній недостатності імунна відповідь не може бути ефективною.
- Пов’язані з недостатністю клітинного і гуморального імунітету. Виникають через всебічне пригнічення роботи імунної системи.
Незалежно від причини імунодефіциту, він стає причиною розвитку хвороб.
Що таке алергічні реакції
Алергія — це надто бурхлива реакція імунної системи, яка виникає у відповідь на проникнення антигенів, які в нормі безпечні для організму. Алергічні реакції частіше за все виникають на:
- пилок рослин;
- харчові продукти;
- слину домашніх тварин;
- укуси комах;
- деякі медикаменти;
- домашній пил тощо.
Перераховані алергени можуть викликати в людини висипку, набряк, свербіж, утруднення дихання та інші прояви, які можуть не тільки принести дискомфорт, але й загрожувати життю. Тому слід проводити симптоматичне й етіотропне лікування.