Як виростити полуницю на підвіконні, щоб їсти її цілий рік

Як виростити полуницю на підвіконні, щоб їсти її цілий рік

Полуницю цілком реально виростити у квартирі навіть узимку

Соковиті та солодкі ягоди прямо на вікні спальні – звучить як мрія. Виявляється, її цілком реально виконати. Розповідаємо, як діяти, якщо ви вирішили вирощувати полуницю вдома.

Читайте також: Врожай буде величезним: як вирощувати полуницю

Легким процес не назвеш — щоб зібрати врожай, доведеться вивчити нюанси та докласти зусиль. Якщо ви просто викопаєте кущі з ґрунту і посадите в горщики, нічого не вийде. А от якщо правильно підберете сорт і ємність, отримайте заряд вітаміну С на блюдечку.

Який сорт вибрати

Звичайні сорти (для городів та теплиць) для будинку не підійдуть. Їм потрібно багато землі, вони дуже чутливі до температурних перепадів та плодоносять лише раз за сезон.

Для будинку та особливо для зимового вирощування часто радять так звані ремонтантні сорти полуниці. Це ті, які цвітуть та плодоносять кілька разів на рік. Ще їм зазвичай не потрібне запилення бджолами.

Серед можливих кандидатів:

  • «Рубі Енн»
  • «Тоскана»
  • «Гавриш»
  • «Королева Єлизавета II»
  • ампельна та махровоквітуча ампельна полуниця

Вибираючи сорт, вивчіть опис. Там зазвичай вказують, якого розміру будуть ягоди та яким кольором полуниця цвіте. А ще наскільки кущики компактні (що особливо актуально для підвіконня).

Як посадити полуницю вдома

Ємність. Насіння і молодим саджанцям достатньо пластикового стаканчика або будь-якої широкої та невисокої ємності. Підростаючим кущам потрібно більше землі, тому підійдуть кашпо чи теракотовий горщик. Обрізані пластикові пляшки або ящики теж варіант. В ідеалі висота має бути близько 25 сантиметрів — так полуниця зможе розвинути здорове коріння. Ще важливо, щоб на дні були дренажні отвори — тоді це саме коріння не загниє у воді. До речі, деякі контейнери спеціально роблять для ягідних кущів — у них полунички не брудняться в землі, а акуратно висять над нею.

Ґрунт. Це важливий момент, тому що на грядці полуниця отримує багато поживних речовин із землі. У горщику її необхідно забезпечити тим самим. Для полуниці потрібен слабокислий пухкий і вологоємний ґрунт. Щоб досягти потрібного pH (від 5,5 до 7) можна додати тирсу, соснову хвою або каву. Врахуйте, що для повноцінного розвитку кожному кущі потрібно три літри землі. Це може бути суміш хвойної та листової землі, піску та торфу в рівних частинах. Або готовий ґрунт для полуниці або інших ягід.

Якщо ви садите насіння

Найкращий час для висадки — березень чи липень-серпень. На старті насіння потрібно особливо підготувати — стратифікувати. При стратифікації насінням імітують природні умови для сходу. Це спосіб їхнього «розбудити». Як варіант можна обернути насіння вологою марлею і покласти на три-чотири тижні в холодильник у відділ для овочів. Марлю потрібно регулярно зволожувати, щоб вона не висохла.

Якщо у вас саджанці

Цей варіант зручніший. Саджанці не такі примхливі у догляді і починають плодоносити вже за кілька місяців.

Читайте також: Як збільшити врожай полуниці: секрети досвідчених садівників

Посадіть саджанці в заздалегідь підготовлені горщики (підійдуть трилітрові). Врахуйте, що полуниця не любить товкучки: краще не садити кілька кущиків в один горщик. А якщо саджаєте, стежте, щоби між ними було близько 20 сантиметрів. Так більше шансів, що у вас справді буде врожай. Горщики потрібно наповнити доверху землею, а в середині зробити поглиблення за розміром горщика з саджанцем. Саджанець потрібно акуратно дістати разом із земляною грудкою і постаратися не пошкодити при цьому кореневу систему. Далі все просто – саджаєте в ямку та поливаєте.

Подбайте про освітлення

Полуниці потрібно щонайменше вісім годин прямого сонячного світла на день. Так вона швидше росте, а ягоди виходять солодшими. Ідеальний варіант – південні підвіконня. У спекотні місяці, коли сонце сильно палить (у червні чи липні) горщики можна поставити і на східних. Восени та взимку навіть на південній стороні полуниці не вистачатиме світла. Тут на допомогу прийде додаткове підсвічування люмінесцентними або світлодіодними лампами. Поставте їх на 20 сантиметрів над листям та залиште на 12–14 годин.

Правильно поливайте полуницю

При домашньому вирощуванні особливо важливо. У горщиках менше ґрунту, і він пересихає швидше, ніж на грядках. Це загрожує засохлим корінням. Перевіряйте ґрунт пальцем кожні пару-трійку днів. При поливі важливо дотримати золоту середину: не заливати занадто сильно, але тримати ґрунт вологим. Якщо цього не зробити, листя зав’яне, рослина перестане цвісти і плодоносити.

Підгодовуйте кущі

До цвітіння полуниці радять удобрювати кожні два тижні. Для цього підійде гранульоване органічне добриво. Ще для домашньої полуниці радять добрива із високим вмістом калію. А ось з азотними краще не переборщувати: від них сильніше росте листя, ніж бажані ягоди.

Читайте також: Навіщо мульчувати полуницю та як це правильно робити – корисні поради

Обрізайте всі пагони

Пагони — це довгі стебла, що стирчать із куща. Їх потрібно обрізати, щоб сили рослини йшли не на зріст стебел та листя, а на смачні ягоди. І чим раніше ви їх відловите, тим краще. Тут можна діяти безжально.

Регулярно збирайте врожай

Не давайте стиглим ягодами засиджуватися на кущі. Зривайте їх, як тільки вони стали яскраво-червоними. Так рослина буде активніше цвісти, а отже, і ягід потім вийде більше. Але тут, звичайно, важливо не впадати в крайнощі і не зривати ягоди, що ледь почервоніли.

Також ми писали, чим найкраще підгодувати полуницю під час вистигання врожаю.

Джерело

Новости Запорожья