Як селище міського типу Верхня Хортиця стало частиною Запоріжжя – подробиці

Як селище міського типу Верхня Хортиця стало частиною Запоріжжя – подробиці

Історія селища розпочалась ще у далекому 1781 році

У 1969 році Президія ВР УРСР включає селище міського типу Верхня Хортиця до смуги міста Запоріжжя. З тих часів це невіддільна частина Дніпровського району нашого міста. Про це розповів запорізький краєзнавець Роман Акбаш на своїй сторінці у фейсбуці.

Читайте також: Історична подія — як у Запоріжжі 40 років тому з’явився мікрорайон «Піски»

Краєзнавець зазначив, що лише офіційна історія Верхньої Хортиці розпочалась у 1781 році (хоча й до того часу існували згадки про «слободу Хортиця» і козацькі зимівники на цій території). Тоді на річці Верхня Хортиця, «на даче князя Григория Потемкина», було засноване село Новогригорівка. А вже за 9 років сюди приїхали перші колоністи-меноніти.

На території майбутнього селища Верхня Хортиця вони заснували два села – Хортицю та Розенталь (згодом – Канцерівка). Багато років ці населені пункти в адміністративному сенсі не мали ніякого відношення до Олександрівська-Запоріжжя.

До 1923 року майбутня Верхня Хортиця входила до складу Хортицької волості Катеринославського повіту Катеринославської губернії. Потім – належала до Хортицького району Запорізького округу Катеринославської губернії. З 1925 року – до Хортицького району Запорізького округу. Окремий Хортицький район ліквідували у 1930 році, тоді ж територія майбутньої Верхньої Хортиці вперше була підпорядкована місту Запоріжжю.

Після Другої світової війни на мапі Запорізької області з’явився окремий Верхньо-Хортицький район. Він проіснував до 1962 року, а потім став частиною спочатку Червоноармійського, а згодом Запорізького районів. Райцентром останнього багато років і вважалася Верхня Хортиця. Звідти й місцеве розташування різноманітних районних установ та закладів.

Раніше ми розповідали як меноніти опинилися у Запоріжжі. 20 липня 1789 року на острів Хортиця прибули перші колоністи-меноніти. За походженням, вони були переважно фламандцями та фризами. А до нас вони переїхали вже із Західної Прусії, яка тоді належала Польському королівству — із міста Данцига (Гданськ) та його околиць. Усього в липні 1789 року до нашого краю прибули 228 менонітських родин.

Джерело

Новости Запорожья