Фахівці стверджують, що сервіс Ventusky показує недостовірні дані
Укргідрометцентр спростував інформацію інтернет-сервісу Ventusky про «хмару пилу» над Україною. Фахівці кажуть: інформацію цей сервіс бере з глобальних баз даних про підприємства, а вона в Україні не оновлюється вже 11 років.
Для створення прогнозу забруднення повітря, моделі потрібно знати, де розташовані основні джерела викидів. Тому вона бере цю інформацію з глобальних баз даних, до яких колись були внесені українські заводи, ТЕС та інші великі джерела забруднення. Проте на сьогодні ця інформація не актуальна, стверджують в Укргідрометцентрі.
Читайте також: Запоріжці в соцмережах поскаржилися на смітники в центрі міста — коли приберуть
Ventusky показує неіснуючі викиди, кажуть фахівці. Оновлення баз підприємств відбувається раз на кілька років, а в нашому випадку — вже понад 11 років не оновлюється. Це означає, що Ventusky досі вважає активними підприємства, які вже зупинилися або зруйновані через війну.
Наприклад, якщо раніше завод виробляв 1 млн тон сталі та викидав певну кількість забруднювачів, модель припускає, що він продовжує працювати.
Далі ця інформація комбінується з даними про атмосферні умови:
- якщо антициклон і відсутність вітру – модель прогнозує накопичення забруднення;
- якщо вітер чи опади – модель передбачає розсіювання забруднення.
Як видно на карті Ventusky, система досі вважає, що працюють Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства, які вже не функціонують.
Саме біля них Ventusky прогнозує перевищення діоксиду сірки та азоту в найближчі дні, хоча реальних джерел викидів там більше немає. Подібна ситуація по всій Україні: багато підприємств знищені або зупинилися, але алгоритми цього не знають і продовжують показувати фіктивні викиди.
Чому Україна не оновлює ці дані?
Зазвичай країни вносять корективи у глобальні бази, щоб прогноз забруднення був точнішим. Але це означало б передачу інформації про всі діючі підприємства, їхні потужності та типи викидів. В умовах війни це неможливо з міркувань безпеки
Не довіряйте прогнозам забруднення з неофіційних джерел, таких як Ventusky. Це лише модель, а не реальні дані, кажуть фахівці.
Наразі найдостовірнішими є фактичні вимірювання з наземних постів та супутниковий моніторинг. Станом на 11 лютого вони не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів у найближчі дні також немає.
Раніше ми писали, що у Запоріжжі відбулась зимова екотолока на Хортиці. Десятки небайдужих запоріжців у свій вихідний день долучилися до прибирання та допомогли зібрати 3 тонни сміття на острові Хортиця. Цього разу чистішими стали береги північної частини острова. Прибрано скло, пластик, картон та будівельне сміття.