«Евакуація — це чітка взаємодія між волонтерами»: як нині людям з ТОТ Запорізької області допомагають виїжджати

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Юлій Бердянський. Особистий архів Юлія Бердянського

Понад два роки переважна частина Запорізької області перебуває в тимчасовій окупації, а люди, які там залишилися, втратили можливість безпроблемно та швидко виїхати. У грудні 2022 року росіяни закрили пропускний пункт у Василівці — єдиний можливий шлях, що сполучав окуповану та підконтрольну Україні території.

Як нині виїжджають люди та що на них чекає в дорозі — Суспільному розповів волонтер Юлій Бердянський, який допомагає людям евакуюватися.

Юлій Бердянський вивозить людей з окупації з 2022 року. Тоді, каже, було дуже багато охочих, згодом попит зменшився, а останнім часом люди дедалі частіше просять вивезти їх:

"Ймовірно, вплинуло, що Балицький ( ред. — очільник окупаційної адміністрації у тимчасово захопленій частині Запорізької області), сказав, що буде забирати хлопців, то вони почали виїжджати. А нещодавно вивозили жінку, бо її переслідували окупанти. На початку місяця ще вивезли жінку з чотирма дітьми, бо їх теж переслідували".

Юлій Бердянський. Особистий архів Юлія Бердянського

Вивозити людей із тимчасово окупованої території нині набагато складніше, ніж на початку повномасштабного вторгнення, коли була відкрита "дорога життя" через Василівку, яка сполучала окуповану та підконтрольну Україні території. Цей шлях був коротшим і дешевшим, зазначає Юлій Бердянський:

"Раніше в нас шлях був через Василівку — було дуже зручно, а зараз залишився через Колотилівку Сумської області — це не дуже зручно, адже 2,5 км пішого шляху повинні подолати люди, а якщо то літні люди — це дуже важко. Через Василівку було набагато простіше".

До того ж дорога з окупації нелегка морально. Людей можуть не випустити під час проходження фільтраційних пунктів РФ. На будь-якому з них можуть повернути назад:

"Процес фільтрації дуже важкий. Дуже довго проходити саму фільтрацію. Якщо ми веземо з Бердянська, то Новоазовськ — перший фільтраційний пункт, а потім вже біля Колотилівки. На цьому напрямку їх два", — каже Юлій.

Аби в людей не виникало проблем на фільтраційних пунктах, з ними заздалегідь проводять інформаційно-роз'яснювальну роботу:

"Ми навчаємо, як пройти фільтрацію, як видалити все з телефонів, пояснюємо, що може очікувати на шляху. Ми кажемо, що можна з собою брати, чого не можна казати, що треба стерти. Ми вимушені їм видумувати якісь історії. Кажемо, щоб вони казали, що вони тут все зроблять і назад будуть повертатися, бо інакше виникає дуже багато питань", — зазначає Юлій.

Юлій Бердянський. Суспільне Запоріжжя

Нині з окупації є кілька шляхів — у країни Євросоюзу та на вільну територію України, але всі вони пролягають через Росію, зазначає Юлій Бердянський:

"Вони всі через РФ, як не крути. Є два основні маршрути — через Крим або Новоазовськ. Людина може виїхати на Польщу, Латвію, Литву, на Україну, на Білорусь, на Грузію".

Шлях виїзду з ТОТ на територію третіх країн може займати від чотирьох до семи днів, тож для кожної людини обирають оптимально швидку та безпечну дорогу, розповідає Юлій:

"Під кожну людину шлях підписується, адже декого чекають на одному пункті, я маю на увазі служби якісь чекають, то тоді ми вивозимо людей і через Грузію, Білорусь. Ми намагаємося бути в курсі, де і яка зміна стоїть. Якщо дуже зла зміна, то в нас людина добу ще ночує, ми її селимо або вивозимо через інший якийсь шлях".

Також волонтери відстежують маршрут від місця виїзду людини до пункту призначення:

"У нас є волонтерські сайти, де волонтери спілкуються. Ми передивляємося, де, хто та як виїжджає. Наприклад, я знаю, що в мене хтось виїжджає та буде в Сумській області, а також я знаю, що хтось із волонтерів поїхав у Сумську область, то я можу до них звернутися, вони перехоплять ту людину, довезуть до якоїсь точки, де знов її хтось перехопить. Ми постійно в чаті ці моменти обговорюємо".

Юлій Бердянський. Суспільне Запоріжжя

«Евакуація — це чітка взаємодія між волонтерами, й таким чином ми вивозимо. Кожна евакуація відбувається у зв’язці, й там дуже багато людей задіяно». Юлій Бердянський

Юлій Бердянський зазначає, що для людей, яких евакуюють волонтери, дорога безоплатна:

"Їм це нічого не коштує. Єдине, що в дорозі їм треба купити сім-карту, бо коли вони в'їжджають у РФ, там дія сім-карти припиняється, то треба купити нову для зв'язку".

Юлій Бердянський допомагає евакуюватися людям з різних куточків ТОТ Запорізької області, тож, каже, що усі охочі можуть до нього звернутися:

"У Facebook знайти, а можна загуглити. Спочатку я спілкуюся з людиною, розумію, чи дійсно він місцевий, адже багато випадків буває, коли окупанти нам телефонують і кажуть: “Треба вивезти”. Це робиться з метою безпеки. А потім вивозимо".

Новости Запорожья