За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС), 4 реактор. Alexander Ermochenko/Reuters
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), котрі працюють на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили, що чули вибухи на різній відстані від станції.
Про це йдеться в пресрелізі від 19 вересня на сайті агенції.
"Цього тижня на ЗАЕС команда МАГАТЕ продовжувала чути вибухи на різних відстанях, у тому числі кілька поблизу майданчика, але про пошкодження станції не повідомлялося", — йдеться в повідомленні.
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі виголошує вступну промову на 68-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ. X/Rafael MarianoGrossi
«Регулярні вибухи, атаки безпілотників, стрілянина та неодноразові перебої зовнішнього живлення. постачання, серед інших проблем, збільшують ризик ядерної аварії» Рафаель Гроссі, гендиректор МАГАТЕвступна промова на 68-й Генконференції МАГАТЕ
Також представники окупованої Запорізької АЕС повідомили міжнародним спостерігачам наступне:
Дві лінії електропередачі, які постачають електрику в Енергодар, були пошкоджені внаслідок невизначених воєнних дій у вівторок (17 вересня, — ред.)…Пізніше цього тижня лінії були повторно підключені, і ця подія не вплинула на ядерну безпеку та захист на ЗАЕС, яка продовжувала отримувати електроенергію", — зазначили в звіті МАГАТЕ.
Також команда агенції продовжила щотижневий огляд території станції, зокрема:
- міжнародні спостерігачі були присутніми на аварійних навчаннях, які проводили представники окупованого атомного об'єкта на першому реакторі станції;
- експерти агенції також були присутніми на навчаннях персоналу станції в тимчасово аварійному та навчальному центрах та перевірили надійність обладнання ЗАЕС;
- оглянули насосну станцію реактора №5, який достатньою мірою забезпечується водою для охолодження.
Раніше Суспільне повідомляло, що експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які працюють на Запорізькій атомній електростанції, через відсутність доступу не можуть потрапити до західної частини двох турбінних залів.
Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ
Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".
21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.
Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.
Читати ще
Читати ще Наслідки пожежі на градирні: результати візиту гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС