Доторкнутись до Космосу — у музеї показали уламки метеорита, який впав у Запорізькій області

 Доторкнутись до Космосу - у музеї показали уламки метеорита, який впав у Запорізькій області

Летів до Землі кілька мільярдів років і впав у Запорізькій області — в історико-краєзнавчому музеї відкрили незвичайну виставку 

Виставка “Юртук. Космічна спадщина Запорізького краю”, яка відкрилась у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї імені Якова Новицького, присвячена одній з найцікавіших і не дуже відомій події в історії Запорізької області — падінню метеорита Юртук у 1936 році.

Читайте також: Слон у камуфляжі — у запорізькому музеї відкрита виставка, яку не можна пропустити (фото)

На презентації виставки, де побувала журналістка zprz.city, не тільки розповіли майже детективну історію про метеорит, а й надали можливість всім охочим потримати його уламок — в рукавичках, й загадати бажання. Відчуття особливі — мені вперше в житті довелося тримати те, що побувало у Космосі.

На виставці представлено з десяток уламків метеорита Юртук, банери з фотографіями та поясненнями науковців, архівні фото і відео астероїда 4Веста від NASA, від якого два з половиною мільярди років тому й відколовся метеорит Юртук. (Зауважимо, що гранітним скелям на Хортиці майже 3 мільярди років).

«4Веста вважається одним найдавніших об’єктів Сонячної системи. Таким чином метеорит Юртук — це така капсула часу. Ми можемо побачити через нього початок нашої Сонячної системи», — зазначила на презентації доктор технічних наук, проректор з наукової роботи Бердянського державного педагогічного університету Яна Сичікова.

За словами куратора виставки, артдиректора Громадської організації «Центр розвитку бізнес-технологій та культури» Дениса Васильєва, це перша в Україні виставка, яка об’єднує наукові факти, живі свідчення, архівні публікації та особисті історії дослідників, аби розкрити унікальну сторінку запорізької космічної спадщини.

До речі, астероїд 4Веста все ще літає у Космосі. Метеорит Юртук також літав, поки в ніч з 1 на 2 квітня 1936 року не впав на будинок колгоспника Немченка й проломив дах. Цю фантастичну картину весняної ночі спостерігали колгоспні сторожі Лисяк і Шульга. Романтики додало, що метеорит впав вночі й світився. Сталось це у селі Юртук Запорізької області — тепер село Кавунівка Василівського району. На жаль, зараз село знаходиться у тимчасовій окупації.

Село Кавунівка, 2019 рік

Історія забулась. Але завдяки журналісту газети «Індустріальне Запоріжжя» Володимиру Фризьку отримала «друге дихання» й викликала нову хвилю цікавості.

«В моєму дитинстві, яке проходило в райцентрі Михайлівка Запорізької області, до нас заходила сусідка, бабуся Марія. Вона часто згадувала село Юртук, де у неї були родичі, і ця назва запала мені в душу. Але коли почав шукати, то ні на карті, ні в пресі цього села не було. Хоча, судячи з розмов сусідки, воно повинно бути десь недалеко.

Коли з’явився інтернет, то гугл показав, що окрім села, яке перейменували у 1964 році, ще є метеорит Юртук, який впав у цьому селі. І через деякий час, до 83 річниці падіння метеорита я вирішив зробити публікацію, щоб люди знали, що в запорізькій історії є й така сторінка», — розповів zprz.city Володимир Фризько.

Уже нежитловий будинок на місці падіння метеорита, 2019 рік. Тут стояла хата Немченка і саме тут зустрівся із Землею фрагмент космічного прибульця

У 2019 році Володимир Фризько побував у селі Кавунівка на місці падіння метеорита та поспілкувався з Миколою Каністратовичем Лисяком – онуком того самого колгоспного сторожа, котрий бачив падіння метеорита. До речі, ми публікували цю цікаву історію.

Микола Лисяк на своєму подвір’ї, 2019 рік. На жаль, його вже немає в живих

Свідок падіння метеорита Федір Парфентійович Лисяк з ріднею

Це хата, яку збудував у 1920 році Федір Лисяк. Вона єдина в селі витримала Другу світову війну, а тепер на тимчасово окупованій території переживає ще одну війну

Статтю Володимира Фризька прочитав запорізький музикант і активний громадський діяч Денис Васильєв. Питаю, і що було далі, як дійшла справа до виставки?

Денис Васильєв розповідає:

«Відповідь — 42. Це відповідь на головне питання всесвіту про все згідно з книгою «Автостопом по Галактиці» Дугласа Ноела Адамса. Я прочитав цю статтю у день свого народження, 1 квітня 2020 року, коли мені виповнилось 42 і я так само шукав відповіді. А я помішаний на Космосі! Власне, з того для мене і почалась історія про цей метеорит.

Шукати його було складно, пошук тривав близько трьох років. І після того, як ми отримали невеличкий шматочок, я звернувся до науковців, щоб дослідити, наскільки це справжній метеорит. Дослідження тривало близько двох років».

Денис Васильєв залучив до досліджень зразка метеорита фахівців Бердянського державного педагогічного університету Яну Сичікову і Сергія Ковачова.

«Їхня професійна участь дозволила не лише визначити склад метеорита, але й візуально представити результати аналізу у вигляді наукових схем і фотознімків, що стали частиною експозиції. Це поєднало культурний та науковий вимір виставки, зробивши її унікальною на всеукраїнському рівні. Взагалі Космос — це романтика. Тож для нас це така науково романтична пригодницька історія», — вважає Денис Васильєв.

Цікаво, як вдалося знайти уламок метеорита?

«Це доволі складна детективна пригодницька історія, про яку ми напишемо книгу.», — інтригує Денис Васильєв.

Володимир Фризько писав, що в підсумку 32 шматки космічного каменю вагою від 1,4 до 508,9 грама опинилися в москві, в Академії Наук СРСР.

«Але одного шматочка не вистачало. А далі — інтрига», — каже Денис.

І видає ще трохи інформації:

«Був обмін науковим матеріалом і в такий спосіб стався витік  частини уламків метеорита (вони ж дублювались) за кордон. Шматок потрапив до колекціонера з Чехії  на прізвище Васильєв», — додає Денис.

За його словами, виставка стала ще одним ствердженням, нагадуванням, що Запорізька область — це Україна, яка до того має ще й космічну спадщину.

…На відкритті виставки Володимир Фризько вперше побачив частинки метеорита Юртук:

«Брав його до рук, затамувавши подих».

А на моє запитання, як оцінює виставкове втілення свого журналістського розслідування, відповів:

«Вважаю, що Денис провів роботу космічного масштабу. У мене було чотири публікації в «Індустріальному Запоріжжі» про цей метеорит, в яких лейтмотивом проходило, що треба повернути метеорит до Запоріжжя, так, як він впав у нас. Але в мене це була тільки ідея, а Денис взяв і зробив. Знайти уламок метеорита, викупити, привезти, дослідити, показати його в музеї, привернути увагу — це колосальна робота».

Виставка «Юртук. Космічна спадщина Запорізького краю», працюватиме в історико-краєзнавчому музеї як мінімум місяць.

На виставці також представлені уламки іншого метеориту з колекції дружини Дениса Васильєва Наталії Васильєвої.

Денис Васильєв повідомив, що буде проводити кураторські екскурсії. Телефон для організованих груп, які бажають більше дізнатись про космічну спадщину Запорізького краю: 095-839-23-88.

Запорізький обласний історико-краєзнавчий музей імені Якова Новицького відкритий для відвідувачів з четверга по неділю з 9.00 до 16.30 (каса до 15.30).

Адреса: вул. Троїцька, 29 (зупинка «Театр імені Магара»).

Читайте також: Як цікаво, а іноді ще й безкоштовно провести найближчі дні у Запоріжжі — афіша культурних подій

Вхідний квиток на всі виставки коштує 50 грн, пільговий — 25 грн.

Телефон музею для довідок 097-109-64-10.

Ми писали, що Запорізький обласний краєзнавчий музей змінив назву і директора — що там зараз показують.

Фото автора і з архіву Володимира Фризька

Джерело

Новости Запорожья