Запорозькі берегині четвертий рік створюють до Великодня колекцію писанок-оберегів — чим здивували цього разу
Понад 100 унікальних писанок з нової колекції «Український всесвіт», які вручну вишили 15 майстринь ГО «Запорозькі берегині», презентують на виставці в оновленій інклюзивній міській бібліотеці. Про це «берегині» розповіли на пресконференції в Запорізькому Центрі журналістської солідарності, де побувала журналістка zprz.city.
Читайте також: У Запоріжжі показали враження від Хортиці українських і закордонних художників (фото)
На кожному великодньому яйці вишито дерево роду — один із наймогутніших символів української культури або берегиня. У кожної майстрині вийшло по різному. З іншого боку писанок — цитати знакових українських письменників та діячів.
Відкриття виставки «Вишиті писанки від запорозьких берегинь», а також творчий майстер-клас для всіх охочих дітей і дорослих від ГО «Українське жіноцтво» відбудеться 6 квітня — вхід безкоштовний, попередня реєстрація не потрібна.
На виставці також можна побачити частину колекції вишитих писанок минулого року, яка була присвячена тимчасово окупованим містам і селам Запорізької області.
Виставка обіцяє бути красивою — різноманітні писанки ширятимуть у повітрі.
Також будуть ляльки-мотанки Оксани Кіргеєвої та рушники Надії Ткаченко — відомої майстрині, що створює малюнки до своїх рушників, яка вперше бере участь у заходах берегинь.
Майстрині кажуть, що подібних вишитих писанок більше ніде немає — тільки у Запоріжжі. Технічний процес такий — вишивку створюють окремо, а потім «одягають» її на форму-яйце. Але тут головне — зміст вишивок, які є оберегами.
Неймовірна фотозона біля церкви
Голова ГО «Запорозькі берегині» Олена Шевчук згадала історію створення вишитих писанок та розповіла, що першу колекцію зробили у 2022 році:
— Хотіли подарувати колекцію церкві Святої Трійці, Владиці Фотію. В нас вже була домовленість, що у 2022 році будемо прикрашати храм писанками. Але коли це мало відбуватись були прильоти, сильні вибухи. Владика зателефонував і сказав, що храм прикрашати не будемо.
Тоді першу колекцію ми подарували Запорізькому госпіталю. Ми прикрасили там дерева і я сказала, що після Великодня всі, хто хоче — медпрацівники, поранені — візьмуть собі писанки на пам’ять. Собі ми не залишили жодної писанки 2022 року.
У 2023 році ми продовжували вишивати писанки. Ми дарували їх нашим храмам — католицькому, вірменському.
І у 2023 році ми нарешті зробили колекцію для нашого православного храму. І це колекція у них не на дереві, а кожного року ми прикрашаємо велику арку. Ця арка просто неймовірна! Якщо ви на Великдень приїдете до храму, то не зможете підійти до арки. Бо там неймовірна фотозона, де всі фотографується.
У 2024 році ми вирішили створити щось незвичайне для нашого міста, таке, чого не було ні у кого. Кожна писанка колекції була — окуповане місто Запорізького краю. Тобто, писанками ми створили таку мапу Запорізької області, де були Мелітополь, Бердянськ, Пологи. Були й неокуповані населені пункти біля лінії фронту, які потерпають від обстрілів.
Виставка тривала у Запоріжжі декілька тижнів і був фурор. Приходили люди з окупованих міст, тримали писанки, плакали, фотографувалися. І ми зрозуміли, що кожного року можемо чимось дивувати, не дивлячись на то, що поруч війна, ми живемо під обстрілами. Але краса повинна залишатися, а наші традиції повинні жити.
І коли ми вирішували, яку колекцію будемо створювати на Великдень, у мене виникла думка, що ми повинні продовжувати наш рід, Україна повинна розквітати. І найпотужніший оберіг України — це дерево роду. Як кажуть — вічна квітка. І тому ми вишили таку колекцію, вона називається «Український всесвіт». Ідея моя, а керівником проєкту була Людмила Гармаш, яка більше всіх вишила писанок.
Тож, на писанках вишито дерево роду, дерево життя, а також берегині. А на зворотному боці цитати великих українських поетів, письменників і діячів.
Цього року до нас приєдналась волонтерка Марина Широка, вона зробила дві писанки у техніці вибійка.
Розповім, чому ще ця колекція унікальна. Яйця я замовляю в Херсоні. Я замовила, мені їх відправили. А наступного дня ракета розбиває підприємство в Херсоні, де ми замовили ці яйця. Але ми встигли. Зараз це виробництво відроджують.
…Багато організацій, які їздять за кордон встановлювати зв’язки, беруть у нас ці яйця, мотанки нашої майстрині Людмили Гармаш, як сувеніри. Ми не беремо за це грошей. Тому що наші вироби допомагають прискорити перемогу, щоб до нас швидше йшла гуманітарна допомога з інших країн. Людмила робить мотанки для наших військових і мені неодноразово казали, що мотанка зберегла життя. Ми віримо в наші традиції, в те, що наші символи допомагають нам сьогодні жити, боротися і перемагати.
Код сили
Майстриня Людмила Гармаш зізналась, що дуже зраділа, коли Олена Шевчук запропонувала вишивати дерево життя:
«Бо це таке моє-моє, код сили. Вишиваю дерево життя з 2025 року. Дізналась про нього у відомої харківської художниці Олесі Вакуленко. У 20215 році вона приїздила до нас, розповідала про дерево життя і презентувала свою книгу. Я як дізналась, то вишивала дерево життя майже на всіх своїх мотанках, на фартушках.
Збирала в комп’ютер колекцію малюнків дерева життя і думала, що колись я це вишию. І раптом Олена каже: «Вишиваємо дерево життя». А в мене тих ідей, як космосу. Я вишила 19 великих яєць.
Оздоблення «печаткою»
Марина Широка розповіла, що через поганий зір не може вишивати. Тож, оздобила яйця в старовинній техніці «вибійка». Так називали тканину, прикрашену візерунком, який наносився на неї різьбленою дошкою, що була змащена фарбою.
Марина Широка розповіла:
— Вибійка — це такі штампики. Вони зазвичай вирізаються з дерева і робиш на тканині відбитки фарбою по типу, як ставлять печатки.
Це стародавня українська техніка, мабуть, ще 16 століття. Коли ще не було фарбованих тканин, це було дорого, але хотілося прикрасити, то придумали таку техніку. Її перейняли з японської культури і вона у нас дуже прижилась, була дуже популярною.
Цю техніку також називають «димка». Тому що брали сажу, перемішували з олією і цим штампували тканину.
Штампи я купувала. Хто вміє різати по дереву, може зробити їх самостійно. А можна вирізати навіть з картоплі — це разовий штампик. Маленькими штампиками легше працювати, ніж великими.
Був випадок — писанка подарувала немовляті матір
Олена Шевчук розповіла про дивовижний випадок:
— У нас вже традиція — спочатку виставка писанок. Потім ми обов’язково прикрашаємо дерево життя для рятувальників — третій рік даруватиме їм колекцію писанок. Прикрашаємо на Великдень храм Владики Фотія — арка з писанками стоїть до Трійці.
І наша традиція, якої більше немає в жодному місті України — на День вишиванки ми йдемо до перинатального центру, ходимо з головним лікарем по палатах і даруємо писанки з деревом життя тим мамам і діткам, які народилися цього дня, вчора та позавчора. Зазвичай це завжди 16-20 мам.
В нас був такий випадок, коли я підійшла до однієї мами і запитала, як звати її синочка. Вона відповіла, що ще ніяк. І якась вона була зла і напружена. Ми даруємо їй писанку. До писанки дівчата ще вишивають пінетки, роблять жовто-блакитних янголів на візок.
Я їй кажу: «Даруємо вам писанку з деревом життя. Хочемо, щоб ваш син, коли виросте, був могутній, як дуб, Щоб він завжди вас носив на руках, піклувався про вас. Хай він буде саме таким, як я сказала».
Потім до мене підійшов головний лікар і сказав:
«Ви зробили диво, бо ця жінка відмовилася від дитини. Тому в дитини не було імені. А після всього вона підійшла і сказала, що не відмовляється від дитини, забирає її».
Уявляєте, ми навіть ще не встигли піти, а вона вже прийняла рішення. Й цього року будемо дарувати писанки на День вишиванки.
Приходьте!
— 6 квітня об 11.00 — презентація виставки «Вишиті писанки від запорозьких берегинь», майстер-клас для всіх охочих дітей і дорослих від ГО «Українське жіноцтво».
Виставка працюватиме до Великодня.
Адреса інклюзивної міської бібліотеки: вул. Незалежної України, 68-а.
Вхід вільний.
Графік роботи бібліотеки: вівторок-субота з 9.30 до 18.00, неділя з 10.00 до 16.00.
Телефон для довідок 061-707-26-10
Під час повітряної тривоги запорізькі міські бібліотеки не обслуговують читачів.
Ми писали, що запорозькі берегині презентували до Різдва і Нового року нову неймовірну колекцію новорічних вишитих кульок-оберегів.
Фото автора