Що тепер з паровозом, який 45 років простояв на постаменті на Запорізькій дитячій залізниці
Із Запорізької дитячої залізниці в кінці року вивезли усі локомотиви, а також експонат паровоза, що був на постаменті при вході. Згодом один з тепловозів прибув на дитячу залізницю в Києві.
Читайте також: У Міжнародний день селфі в музеї заповідник «Хортиця» запропонував виграти незвичайний подарунок
Через брак інформації ця новина викликала нерозуміння у частини запоріжців. В соцмережах почали з’являтися коментарі про те, що Запорізьку дитячу залізницю готуються закрити, тому й вивозять техніку.
Пізніше керівник напрямку вузькоколійних залізниць та ретро-техніки Укрзалізниці Олег Забулдовський прокоментував ситуацію, що техніку вивезли для належної схоронності та ефективного використання, до налагодження безпекової ситуації у Запоріжжі.
Зокрема, вагони та паровоз поїхали до Гайворонської вузькоколійки. Тепер на сторінці цієї вузькоколійки у фейсбуці Олег Забулдовський детально розповів про паровоз (як називають у Запоріжжі, пам’ятник паровозу), про те, у якому стані він був.
20 грудня 2024 року, Запоріжжя. Перед відправкою до Гайворону. Автор фото: Вадим Пономаренко
Вузькоколійний паровоз Кп4-450 знаходиться на території зворотного локомотивного депо Гайворон. У грудні 2024 року, в межах операції з передислокації рухомого складу дитячої залізниці, з метою порятунку унікального локомотива, паровоз демонтували з постаменту та відправили до Гайворону.
Даний локомотив — представник наймасовішої серії паровозів колії 750 мм у СРСР (більше 5000 од.), які будувалися по проєкту П24 на п’яти заводах. Кп4-450 був збудований у 1955 році на заводі Fablok у Польщі.
Після двох десятиліть роботи на промислових вузькоколійках, паровий локомотив у 1972 році потрапив на Запорізьку дитячу залізницю, де нетривалий час експлуатувався, після чого 1 серпня 1979 року був встановлений на постамент в якості пам’ятника.
«Паровоз нерухомо простояв 45 років. Наразі він перебуває у незадовільному культурно-естетичному стані. Частково розукомплектований, паровий котел не законсервований, будка машиніста, бак тендера та обшивка котла пошкоджені наскрізною корозією внаслідок тривалого простою під відкритим небом. Крім цього доступ всередину будки відкритий, що призводило до розукомплектування запчастин сторонніми особами», — зазначив Олег Забулдовський.
Він також повідомив, що у Гайвороні паровоз встановлять на окремий відрізок колії на території депо. А наразі проводиться детальне дефектування вузлів локомотива, опрацьовання питання його подальшого ремонту та відновлення до робочого стану в умовах профільного підприємства з ремонту паровозів.
До речі, на Гайворонській вузькоколійці проводять туристичні поїздки з паровозами та іншим раритетним рухомим складом.
Чи повернуть пам’ятник паровозу і локомотиви у Запоріжжя
«Хочу заспокоїти всіх: працівників дитячої залізниці, ентузіастів і громадськість — Запорізьку дитячу залізницю ніхто не збирається закривати, ми просто хочемо зберегти унікальний рухомий склад. Після покращення безпекової ситуації у місті та прийняття рішення про відновлення роботи вузькоколійки, і вагони, і локомотиви буде повернено «додому» та відновлено повноцінний рух поїздів», — пообіцяв Олег Забулдовський на своїй сторінці у фейсбуці.
А також повідомив про причину прийняття рішення вивозу:
«У вересні 2024 року, після того, як в результаті ворожого обстрілу було пошкоджено два вагони, які знаходилися в ремонті у пасажирському вагонному депо Запоріжжя-1, було прийнято остаточне рішення про вивезення іншого рухомого складу, який залишився на дитячій залізниці з метою його належного збереження та ефективного використання».
Ми писали, що 19 травня 1972 року у Запоріжжі відбувається історична подія – урочисте відкриття першої черги дитячої залізниці. Перший потяг вів юний машиніст Геннадій Стасенко, який згодом став начальником локомотивного депо Запоріжжя-2.
Фото зі сторінки Гайворонської вузькоколійки