Церкву і фортецю на тимчасово окупованій частині Запорізької області визнали пам’ятками національного значення

Церкву і фортецю на тимчасово окупованій частині Запорізької області визнали пам’ятками національного значення

Церкву на честь перемоги у війні над Наполеоном включили до Державного реєстру нерухомих пам’яток України

Дві пам’ятки архітектури, які розміщаються на тимчасово окупованій частині Запорізькій області, віднедавна включені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

У постанові Кабміну України № 145 від 11 лютого 2025 року йдеться про внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України двох об’єктів культурної спадщини національного значення у Бердянському  районі Запорізької області.

Читайте також: Сережки з качечками — історія знахідки у кургані біля села в Запорізькій області, яке зараз знаходиться в окупації

Це земляні укріплення Захар’ївської фортеці XVIII століття у селі Троїцьке Берестівської сільської територіальної громади та Троїцька церква в Обіточному 1814 року у місті Приморськ.

Також, як ми вже писали, вперше за часів незалежності у Запоріжжі дві історичні будівлі стали пам’ятками національного значення. Це жилий будинок XIX-XX століття на проспекті Соборному, 59 і дворянське зібрання 1912 року на вулиці Троїцька, 29.

Розповідаємо про пам’ятки архітектури Бердянського району детальніше.

Троїцька церква 

Свято-Троїцька церква на околиці Приморська була закладена в 1813-1814 роках на березі річки Обіточної в честь перемоги у війні над Наполеоном 1812 року. Про церкву розповіли на сайті Запорізького обласного туристично-інформаційного центру.

Перші роки Свято-Троїцький храм був дерев’яним. У 1818 році почалося будівництво кам’яного будинку, яке тривало 18 років. Тільки в 1838 році тут почали проводити служби.

Храм має хрестово-купольну конструкцію. Чотирикутпність увінчано світловим барабаном з вісьмома вікнами, на якому тримається півсферичний купол. Три його стіни закінчуються фронтонами, до четвертої примикає дзвіниця.

У 30-х роках XX століття храм закрили, а дзвіницю підірвали. Настінні розписи сховали під товстим шаром штукатурки. Так церква перетворилася в склад.

Православній церкві будівлю повернули тільки в 1991 році з набуттям Україною незалежності. Тоді почали відновлення будівлі храму – відбудували дзвіницю, частково вдалося відкрити фрески ХІХ століття.

Залишки Захар’ївської фортеці

Назву фортеці, як розповідають на тому ж сайті Запорізького обласного туристично-інформаційного центру, деякі історики пов’язують з ім’ям військового діяча Захара Чернишова.

Після скасування Дніпровської лінії фортеця не пустувала. На її території в 1832-1865 роках проходили сторожову службу козаки Азовського козачого війська Осипа Гладкого.

До нашого часу добре збереглися кріпосні земляні укріплення у формі зірки висотою до 4- 5 м.

Поруч також є село Калайтанівка.

Ми писали, скільки мешканців було в Олександрівську майже 130 років тому.

Фото Анатолія Волкова, з сайту Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

Джерело

Новости Запорожья