«Будинок зруйнований повністю»: родина з Оріхова оселилася у великому містечку для переселенців

«Будинок зруйнований повністю»: родина з Оріхова оселилася у великому містечку для переселенців

Близько 1700 переселенців оселилися в «Містечку Хансена» на Київщині

Прихисток у цьому містечку знайшли сімʼї з Херсонщини, Запорізької області, а також Донеччини і Луганщини.

Будівництво тимчасового житла у селі Тарасівка оплатив американський бізнесмен і меценат Делл Лой Хансен. Житло видають безкоштовно терміном щонайбільше на 5 років.. Деякі з них мали досвід російського полону і тортур.

Про життя внутрішньо переміщених з окупованих територій чи населених пунктів в зоні активних бойових дій людей розповідають журналісти проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя», які поспілкувалися з керівництвом та жителями містечка.

Житло для людей, постраждалих від повномасштабного російського вторгнення, почали будувати у червні 2023-го. Проєкт спонсорує американський бізнесмен і меценат Делл Лой Хансен.

Крім містечка в Тарасівці, у нього в Україні ще кілька проєктів. Зокрема, це «Чудо-містечко» для літніх людей у селі Колонщина – за 27 кілометрів від Києва, будинок на 135 квартир у селищі Софіївська Борщагівка, модульні будинки в кількох населених пунктах Київщини.

Читайте також: Фермери із Запорізької області можуть отримати грошову допомогу — як це зробити

Перші 80 родин у «Містечку Хансена» у Тарасівці оселилися у жовтні 2023 року. Зараз тут знайшли прихисток 1700 людей, розповідає виконавча директорка фонду «Місія Хансена в Україні» Наталія Зубченко.

За її словами, найбільше переселенців з Донецької, Херсонської та Луганської областей.

Читайте також: «До нас можна із своїми людьми» —  запоріжанка на грант створила простір для любителів тварин

Серед мешканців «Містечка Хансена» — родина Бутурліних з прифронтового Оріхова. Виїхали через два тижні після початку великої війни. Повертатися їм немає куди, каже Каріна Бутурліна.

«Наша родина втратила житло, коли почалися бойові дії, ми вимушені були виїздити. Нам дуже важко було всі ці дні, тому що ми не могли прийняти те, що ми поїхали зі свого дому.

Ми жили у своєму будинку, де мали улюблену роботу, своє ліжко, свій посуд, де діти ходили до дитячого садочка. В один момент ми все втратили. Будинок зруйнований повністю.

Чоловік з перших днів війни пішов захищати Україну. Перебував у гарячих точках на Донецькому напрямку. Майже півтора року він не міг поїхати у відпустку. Ми з дітьми чекали його весь цей час», – ділиться Каріна.

Зараз Каріна та її рідні опинилися у середовищі людей зі спільним досвідом.

«У містечку ми живемо як одна родина. Спілкуємося також з сім’ями, які приїхали з міста Оріхова. Із Запорізької області дуже багато родин. Ми відчуваємо підтримку один одного і переймаємося за майбутнє Запорізької області», – каже жінка.

Чітких планів на майбутнє Каріна Бутурліна поки не має. Вона каже, що повернеться в рідне місто лише за умов безпеки для її родини: «У мене чоловік військовий, я дуже переймаюся, що поруч окуповані міста, хочу, щоб їх звільнили».

Охочих оселитися у 8 разів більше

Квартири, які дають переселенцям, вже обладнані меблями. На території є клініка, басейн, спортзал.

Також тут є, де навчатися дітям молодших класів, розповіла виконавча директорка Фонду «Місія Хансена в Україні» Наталія Зубченко.

«У нашій початковій школі станом на сьогодні вже навчається 70 діток. Ми дуже раді, що в наш дитячий садочок ходять вже 35 діток. Ми дуже раді повідомити, що близько 20 осіб працюють в нашій керуючій компанії, й це внутрішньо переміщені особи», – зазначила Зубченко.

На житло в «Містечку Хансена» претендують у 8 разів більше людей, ніж тут проживають, каже вона. Заявки заповнили 14 тисяч людей. Охопити таку кількість благодійники не можуть.

Зараз заявки на поселення не приймають. Але фонд шукає можливості, щоб збільшити допомогу, каже Зубченко.

«Ми робимо все, що від нас залежить, щоб почати будівництво другої черги містечка, яке розташоване поруч на 10 гектарах землі. Ми звертаємося до фінансових міжнародних інституцій для залучення кредитних коштів, щоб мати можливість започаткувати нові програми по доступному житлу, яке так необхідне сьогодні ВПО. Ми дуже сподіваємося, що такі нові програми, як оренда з правом викупу, будуть реалізовані в Україні», – додала вона.

Жити в містечку можна безоплатно терміном до 5 років. Благодійники розраховують, що за цей час переселенці зможуть «стати на ноги» і почати шукати інше житло для проживання.

Раніше ми писали про те, скільки мешканців Запорізької області вбила росія. Цифру вперше озвучив начальник ГУНП в Запорізькій області Артем Кисько.

Джерело

Новости Запорожья