Інтернет є настільки невід’ємною частиною нашого життя, що іноді легко забути, що не всі, з ким ми зустрічаємося в мережі, діють у наших інтересах. Інтернет-шахрайство є постійною загрозою, а хакери та кіберзлочинці роблять все можливе, щоб бути на крок попереду інтернет-користувачів. Інформованість про ризики та способи боротьби з ними — найкращий спосіб убезпечити себе. Ось список найпоширеніших онлайн-шахрайств і способи, як уникнути обману.
Найкращий спосіб захиститися від інтернет-шахрайства — встановити програмне забезпечення для безпеки, наприклад — VeePN, на всіх своїх пристроях і постійно оновлювати його.
Щоб уникнути інтернет-шахрайства при використанні VPN, важливо користуватись довіреними провайдерами, які пропонують надійне шифрування трафіку, використовувати функцію автоматичного підключення, уникати небезпечних мереж та оновлювати програмне забезпечення для забезпечення максимального рівня безпеки та захисту особистих даних під час перегляду Інтернету через VPN. Відповідне використання VPN разом із загальними заходами безпеки в Інтернеті допоможе зберегти ваші особисті дані в безпеці.
1. Шахрайство з пропозиціями роботи
Під час пандемії коронавірусу кількість шахрайських пропозицій про роботу зросла. У цьому випадку ви отримуєте небажаний електронний лист із пропозицією роботи, як правило, не у вашій сфері знань, часто на посаді таємного покупця або подібній посаді. Коли ви погоджуєтеся, вам платять чеком або грошовим переказом більшу суму, ніж пропонував ваш «роботодавець». Потім вас просять повернути різницю, але виявляється, що оригінальний чек або грошовий переказ був фальшивим, і ви залишилися без грошей, які ви відправили своєму фальшивому роботодавцю.
З широким розповсюдженням професійних мережевих сайтів, таких як LinkedIn, небажані пропозиції роботи є поширеним явищем, а це означає, що кожен, хто шукає роботу, повинен навчитися відрізняти законні пропозиції від шахрайських.
Як уникнути шахрайства з пропозиціями про роботу
Якщо ви вирішили погодитися на роботу, ніколи не переводьте в готівку підозрілі чеки, не переконавшись, що вони справжні. Щоб бути впевненим, попросіть свій банк призупинити кошти, поки чек або грошовий переказ не буде перевірено. Кожного разу, коли вас просять відправити назад «різницю», це ознака того, що ви стали жертвою шахрайства.
2. Лотерейні афери
Як повідомляється, лотерейні афери були четвертим найпоширенішим видом шахрайства в США у 2020 році. Зазвичай ви отримуєте електронного листа, в якому стверджується, що ви виграли маловідому лотерею, як правило, в іншій країні і завжди із значним виграшем. Щоб отримати свій приз, вас попросять сплатити певний внесок. Шахраї часто кажуть, що це плата за страхування, державні податки, банківські збори або кур’єрські витрати. Вас просять надіслати особисті дані для перевірки, і раптом ви стаєте жертвою крадіжки особистих даних, а гроші, які ви надіслали, зникають.
Інший варіант шахрайства з несподіваними лотереями або призами полягає в тому, що шахраї отримують доступ до чийогось акаунту в соціальних мережах, зв’язуються з друзями та членами сім’ї і повідомляють їм, що всі вони виграли гроші. Потім шахрай надає адресу електронної пошти, на яку вони отримають інструкції, як отримати свій приз. Це особливо підступний варіант шахрайства, оскільки він використовує довіру між друзями та родичами, щоб виманити у людей їхні гроші.
Як уникнути лотерейних афер
Лотерейне шахрайство має кілька характерних ознак:
- Електронний лист від приватної особи, а не від компанії.
- Ви не єдиний отримувач.
- Ви ніколи не чули про лотерею.
- Якщо ви отримали такого листа, зробіть швидкий пошук в Google, щоб переконатися, що він легальний. (Вона ніколи не буває легальною.) Ми всі хочемо знайти легкі гроші, але якщо ви не купили квиток, то вкрай малоймовірно, що ви виграли в лотерею. Ніколи не надсилайте свою особисту інформацію електронною поштою незнайомим людям і не довіряйте нікому, хто намагається дати вам гроші просто так.
3. Шахрайство на сайтах знайомств
Кількість шахрайств у сфері знайомств зростає. Ви знайомитеся з кимось через додаток для знайомств або веб-сайт, ви починаєте пізнавати один одного, і це може здаватися справжнім. Однак ви ніколи не можете бути впевнені, хто знаходиться по той бік екрану. Якщо ви вступаєте в онлайн-відносини з кимось, хто починає просити гроші або просить вас перенаправляти відправлення, які він вам надсилає, це означає, що людина, з якою ви познайомилися, є шахраєм.
«Сомники», як їх іноді називають, часто використовують особистість реальної людини, щоб здаватися достовірними і надавати справжні дані. Однак, щоб замести сліди, вони надсилають фальшиві фотографії та контактну інформацію. Романтичні шахрайства або шахрайства на сайтах знайомств мають кілька ключових компонентів:
- Демонстрація сильних емоцій за дуже короткий час.
- Швидкий перехід від сайтів знайомств або додатків до приватних каналів.
- Прохання про гроші, засноване на особистих труднощах — наприклад, для хворого родича або невдалого бізнесу.