Відновлювальні роботи на місці російського удару по Запоріжжю (Фото: Іван Федоров / Telegram)
Російські ракети, безпілотники та авіабомби тероризують Запоріжжя і здається неможливою будь-яка подоба нормального життя, проте мешканці міста залишаються непохитними і сповнені рішучості не здаватися.
Про це у своїй статті для The Independent пише американсько-британський журналіст, військовий кореспондент Аскольд Крушельницький, який побував у місті, де, попри постійні обстріли та загрози, залишаються тисячі людей. У місті, де в грудні 2024 року відкрилася підземна школа для 1 000 учнів. Навчальний заклад розташований на глибині 7 метрів і оснащений монолітним залізобетонним покриттям, яке витримує ракетні удари. Для половини учнів уроки починатимуться в ранкові години, а для решти — у другій половині дня.
Реклама
«Я хочу вірити, що війна скоро закінчиться, але наразі це майбутнє шкіл в Україні», — сказала в бесіді з Крушельницьким директор школи Валентина Єршова.
Також Єршова зазначив, що навіть після завершення активної фази війни з боку Росії завжди існуватиме загроза.
Читайте також: Великий наступ ворога на Запоріжжя. Що знають про нього та чого чекають українські солдати та командири — ексклюзив NV
Як зазначає журналіст, з початком 2025 року Запорізька область зіткнулася з жорстоким сплеском російських атак, Москва б’є по Запоріжжю балістичними ракетами, проте місцеві жителі сповнені рішучості не здаватися. Магазини та підприємства продовжують працювати, а з настанням ночі на вулицях загоряються вогні. Однак, зазначає Крушельницький, ця сцена мирного життя є ілюзорною. Повітряні атаки росіян на Запоріжжя здебільшого націлені на цивільні об’єкти та регулярно призводять до трагедій — так, унаслідок російського обстрілу Запоріжжя КАБАми 8 січня загинули 13 людей, понад сотню людей було поранено.
З посиленням атак на місто, окупанти просуваються на захід у бік Запоріжжя, намагаючись обійти Покровськ у сусідній Донецькій області, пише Крушельницький. Понад рік російські війська намагаються захопити це місто, однак, зіштовхнувшись із запеклим опором і втративши тисячі солдатів, Росія тепер намагається оточити Покровськ і деякі бої точаться лише за 20 миль [приблизно 32, 2 кілометри — ред.] від Запоріжжя.
Журналіст також нагадав про загрозу ядерної катастрофи, яка зберігається після того, як російські окупанти захопили Запорізьку атомну електростанцію, а Москва проігнорувала заклики міжнародних експертів вивести своїх військових з об’єкта.
У бесіді з The Independent голова Запорізької ОДА Іван Федоров зазначив, що ніхто не знає, що можуть зробити росіяни, небезпечна ситуація із ЗАЕС із кожним днем тільки погіршується і ніхто не може передбачити, чого очікувати.
Читайте також: Три лінії оборони. В Запорізькій ОВА розповіли, як захищатимуть область від наступу РФ
За словами Федорова, після повномасштабного військового вторгнення РФ в Україну Запоріжжя стало не тільки центром підтримки сотень тисяч внутрішньо переміщених осіб, а й військовим бастіоном, оборона якого має вирішальне значення для України. Федоров також розповів, що населення Запоріжжя зараз становить від 750 до 850 тисяч осіб, проте тепер кожен п’ятий житель міста — це переселенець. Чиновник також висловив думку, що чим довше триває війна, тим менше українців, які виїхали за кордон після повномасштабного вторгнення РФ, вирішать повернутися. За його словами, люди не захочуть повертатися в руїни, тому вже зараз необхідно відновлювати зруйновані російськими атаками будинки. Федоров також зазначив, що в Запоріжжі чверть із 1 800 будівель, пошкоджених унаслідок російських ударів, уже відновлено.
Автор публікації також вказав, що протягом трьох днів, поки він був у Запоріжжі, у місті періодично лунали сирени повітряної тривоги і вибухи. Зокрема, росіяни атакували місто балістикою та безпілотниками. Одна з атак була вночі, однак, зазначає Аскольд Крушельницький, після завершення комендантської години на вулицях знов можна побачити транспорт і людей, які намагаються продовжувати жити «нормальним» життям.
7 лютого в Повітряних силах ЗСУ підтвердили знищення російської корегованої авіаційної бомби (КАБ) у передмісті Запоріжжя.
Начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат підкреслив, що це не перший випадок знищення такого засобу авіаційного ураження, але не став уточнювати, якою саме зброєю вдалося збити російську авіабомбу.