Бідні корови — убогим селам на Запоріжжі радянська влада нав’язувала рис і бавовник

Бідні корови - убогим селам на Запоріжжі радянська влада нав’язувала рис і бавовник

Експерименти колгоспного ладу передбачили глобальне потепління

Цьогорічний квітень потішив нас рекордним теплом.

Та знали б ви, як мерзли запоріжці в такі ж квітневі дні 76 років тому. А мешкали вони не в будинках з газом і не в упоряджених квартирах, а в злиденних бараках та врем’янках.

Читайте також: Тепліше за норму — синоптики спрогнозували, якою буде погода в травні у Запоріжжі

«У Запорізькій області температура повітря подекуди знизилася до 4-6 градусів, а на ґрунті до 8 градусів морозу, — писала газета «Большевик Запорожья» 27 квітня 1948 року і тут же давала прогноз на два найближчі дні. – У нічний час температура може опускатися до нуля градусів та нижче».

Цікаво, що півтора тижні тому ця ж газета давала поради, як у Запорізькій області вирощувати рис. При тому, що запоріжці тоді давилися в страшних чергах за звичайним хлібом.

Бідні корови - убогим селам на Запоріжжі радянська влада нав’язувала рис і бавовник

«У нашій області [рис] дає сталі високі врожаї, у кілька разів більші, ніж інші зернові культури, — писав завідувач Верхньохортицької державної рисової сортоділянки П. Цапко. — Проте рисосіяння у нас не набуло ще достатнього розвитку. Тим часом у Запорізькій області, по течіях великих і малих річок, є [багато] придатних для рису […] земель. […] Вирощування рису – справа не складна. Треба тільки сумлінно, з любов’ю поставитися до неї. […] Можна сміливо розраховувати на отримання в умовах Запорізької області врожаю рису в 300-350 пудів з гектара». [Якщо перевести пуди в тонни, то це десь 5,2 тонни з гектара. Середня урожайність рису в світі зараз — близько 6 т/га].

Читайте також: Хліб, яйця та молоко — власники запорізьких магазинів незаконно підвищили ціни на продукти

Але рис – не єдина чудасія запорізької землі 1940-50-х років.

Бавовник – ось чим дивують нас сьогодні тодішні колгоспи. Причому бавовник не був рідкістю в запорізьких степах. 1949 року, наприклад, його вирощували до трьохсот колгоспів нашої області.

Бідні корови - убогим селам на Запоріжжі радянська влада нав’язувала рис і бавовник

1951 рік. На збиранні бавовнику в Мелітопольському районі

Читайте також: Як посадити та виростити горох: проста інструкція

А як навесні у повоєнних колгоспах сіяли традиційні ранні зернові? Деталі мелькають у газетному репортажі з колишнього Нововасилівського району (район згодом злився з Приазовським, а зараз це Мелітопольський район).

Репортаж був надрукований у газеті «Большевик Запорожья» 7 квітня 1948 року. Ось уривок.

«Після того, як усі висловилися, підвівся голова.

— Усе це дуже добре, — сказав він. — Одне тільки турбує мене — пальне, насіння треба встигнути підвезти. Погана в нас справа з транспортом. Давайте спільними силами знайдемо вихід із цього становища.

І тут встала колгоспниця Тетяна Козило.

— Я своєю коровою возитиму насіння.

— І я, — сказала Дарина Богдан. […]

Вихід було знайдено. На підвезення насіння й пального зі своїми коровами вийшли колгоспниці Тетяна Козило, Дарина Богдан, Марія Ольшанська, Мотрона Самохіна та інші. Тепер у селі не було жодної корови, що належала колгоспникам, яка би не брала участі в польових роботах».

Фото: архів редакції

Раніше ми розказали, чому в Запоріжжі річки Суха та Мокра Московка мають такі назви. 

Джерело

Новости Запорожья