Археологічна експедиція Дніпробуду — як у 1927 році під час будівництва Дніпрогесу проводили археологічні розкопки (фото)

Археологічна експедиція Дніпробуду - як у 1927 році під час будівництва Дніпрогесу проводили археологічні розкопки (фото)

У березні 1927 року Дмитро Яворницький став керівником археологічних розкопок у Запоріжжі

Майже сто років тому в Запоріжжі почалися масштабні археологічні розкопки. Керівником призначили видатного історика Дмитра Яворницького. Як це відбувалося розповів відомий запорізький краєзнавець Роман Акбаш.

27 березня 1927 року запам’яталося важливою подією для історичної науки. У цей день керівником археологічних досліджень під час будівництва Дніпровської ГЕС у Запоріжжі став відомий історик Дмитро Яворницький.

Читайте також: Захоплювався Хортицею та козаками — 169 років тому народився відомий дослідник Запорізького краю

Український історик, археолог та дослідник Дмитро Яворницький відомий зокрема тим, що заклав фундамент для наукового вивчення острова Хортиці.

Він першим серед дослідників показав її історичну значущість у праці «Острів Хортиця на річці Дніпро».

У 1927 році, очолювана ним археологічна експедиція, обстежувала місця зведення Дніпрогесу. Саме Яворницький написав змістовну працю «Дніпровські пороги».

Як зазначає запорізький краєзнавець Роман Акбаш, саме його знання історії та археології регіону стали визначальними при виборі кандидата.

Фото: 1928 р. Дмитро Яворницький (ліворуч – у чорному капелюсі) на розкопках кургану біля колонії Кічкас. Відкриття центральної могили. Фото з фондів наукового архіву Інститут археології НАН України

На той момент будівництво Дніпробуду вже тривало два тижні, і лише після цього було вирішено призначити людину, яка відповідатиме за археологічний нагляд.

Робота експедиції була надзвичайно складною через високі темпи будівництва – розкопки тривали понад 16 годин на добу.

Фото: відкриття центрального поховання в кургані № 7 на Кічкасі, під пильним керівництвом Дмитра Яворницького. 1928 р. Дніпрогесівська експедиція.

Територія досліджень охоплювала будівельні майданчики Дніпрогесу, промисловий вузол Запоріжжя та зони, що потрапили під затоплення.

Попри труднощі, експедиція показала значні результати. Як повідомляє Енциклопедія сучасної України, у ході робіт було знайдено понад 100 тисяч унікальних артефактів!

Фото: На розкопі. Балка Канцирка 1931 рік. на фото Д.І.Яворницький, В.А.Грінченко, А.В.Добровольський. Дніпрогесівська експедиція.

Дніпробудівська експедиція стала однією з наймасштабніших археологічних досліджень у країні того часу.

Раніше ми писали, де у Запоріжжі знаходився офіс керівників Дніпробуду — історія видатних інженерів Дніпрогесу

Фото: з фондів наукового архіву Інститут археології НАН України, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Яворницького.

Джерело

Новости Запорожья