Центральним експонатом нової виставки на Хортиці став унікальний цілісний скарб із 46 автентичних монет дирхам, викарбуваних у Саманідській державі в IX–Х століттях
Нова виставка, «Тисячолітні скарби острова Хортиця», відкрилась у вихідні в історико-культурному комплексі “Запорозька Січ”.
Як повідомили в Національному заповіднику «Хортиця», експозиція представляє історію нашого легендарного острова часів Київської Русі ІХ-Х століття, як важливої транзитної ланки торгівельного шляху «із варяг у греки».
Читайте також: Артемівська сіль та пологівська кераміка — у запорізькому музеї показали символи України (фото)
«Активна міжнародна торгівля з країнами Європи, Візантією, Арабським Сходом була однією з основних рушійних сил економічного прогресу Київської Русі. Для руських купців шлях «із варяг в греки» був одним із найбільш значущих торговельних маршрутів. На острові Хортиця зупинялися торгівельно-військові експедиції, про що свідчать писемні джерела та знайдені археологами артефакти», — зазначається в пресрелізі виставки.
Центральним експонатом виставки став унікальний цілісний скарб із 46 автентичних монет дирхам, викарбуваних у Саманідській державі в IX–Х століттях. Срібні дирхами були в обігу на грошовому ринку Київської Русі, що засвідчують пам’ятки давньоруського літописання та монетні знахідки.
Самані́дська держа́ва — феодальна держава, що існувала в Середній Азії в 819-999. Правлячою династією були Саманіди. Столиця держави — Бухара. Саманідська держава утворилася після розпаду арабського халіфату. Її засновником вважається Ісмаїл Самані.
Самані́дська держа́ва охоплювала територію сучасного Афганістану, великої області Ірану, Туркменістану, Узбекистану, Таджикистану, Киргизстану, Казахстану та Пакистану.
Цікава історія знахідки цих монет, про яку ми писали. Внаслідок падіння рівня води після підриву російськими військовими Каховської ГЕС (6 червня 2023 року) на Хортиці оголилась частина узбережжя й заплавних водойм. Вода відкрила предмети, у тому числі й цінні історичні та археологічні речі.
Цінну знахідку, близько 40 старовинних монет, знайшов у 2024 році на острові Хортиця співробітник Національного заповідника “Хортиця” Микола Свидрань під час огляду берегової лінії. Це сталось на північному узбережжі острова навпроти каміння Скопцевих. Взагалі, це перша знахідка монет такого типу на території заповідника.
Спеціалісти заповідника «Хортиця» зробили реставрацію монет. А у Центрі експертизи, оцінки та реставрації культурних цінностей Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв провели мистецтвознавчу експертизу. Після чого вирішили показати знахідку глядачам.
За висновками експертів, цей скарб є унікальним і може бути занесений до Державного реєстру національного культурного надбання.
Як працює комплекс «Запорозька Січ»
Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» Національного заповідника «Хортиця» працює з середи по неділю з 9.00. до 17.00, каса до 16.30. Понеділок і вівторок – вихідні.
Вхідний квиток — 100 грн, пільговий — 50 грн.
У разі оголошення повітряної тривоги комплекс зачиняється, а відвідувачі мають пройти до укриття, яке розміщується у Музеї історії запорозького козацтва.
Телефони для довідок 096-254-12-09, 095-914-77-06 (з 10.00 до 17.30). Телефон приймальні 095-305-03-24.
Куди звертатись, якщо ви знайшли щось цінне для археології на узбережжі
Якщо ви побачили предмет на узбережжі, який з вашої точки зору має історичну або археологічну цінність, будь ласка, звертайтесь до Національного заповідника «Хортиця» за телефонами:
+38-066-164-44-35
+38-097-316-98-87.
Читайте також: Артемівська сіль та пологівська кераміка — у запорізькому музеї показали символи України (фото)
Не використовуйте металошукачі, бо вони шкодять древностям. Взагалі, не викопуйте нічого самостійно, щоб не пошкодити.
Ми писали, що минулого літа у Запоріжжі, на узбережжі Дніпра, знайшли кістки мамонта.
Фото Валерія Кєменова та з архіву Національного заповідника «Хортиця»