Запорожские историки просят министра культуры защитить их коллегу

Открітое письмо запорожских историков

3 августа 2017 13:24 (Запорожье)

Ряд ведущих специалистов в истории и археологии написали открытое письмо Евгению Нищуку, в котором рассказали о нелегкой ситуации, с которой столкнулся их коллега, одесский археолог Александр Терещенко. Приводим текст обращения.

«Шановний пане міністре,

У 2011 році одеський археолог Олександр Терещенко зробив відкриття, яке за своєю значущістю можна порівняти зі знайденням легендарної скіфської пекторалі з кургану Товста могила. Тоді автор знахідки молодий спеціаліст Борис Мозолевський отримав належне визнання та, згодом, став одним з найвідоміших українських скіфологів. У наші дні людина, що віднайшла декілька тисяч (!) амфор, чорнолакового посуду та витворів мистецтва, – а це більше за усі здобутки античної археології України за останні чверть століття, – лишився геть непоміченим та, гірше за це, став мішенню нападок ділків та просто заздрісників. Ці люди розповсюджують абсолютно брехливі чутки про якесь розкрадання експонатів, що не має під собою жодних підстав та є цілковитим наклепом.
Пан Терещенко є фахівцем найвищого рівня. За останні роки пам’ятку було висвітлено у серії першокласних наукових звітів та публікаціях у провідних археологічних виданнях України, доповіді про знахідку зчинили фурор на декількох міжнародних конференціях.
Більш того, Олександру та його команді дорікають тим, що дослідження в районі о. Зміїний проводилися виключно власним коштом учасників експедиції. І це у відкритому морі, на глибинах до 40 метрів! Звідки у них такі можливості?! – задаються питанням «доброзичливці». У дечому вони мають рацію – а саме у тому, що це насправді безпрецедентний випадок у підводній археології України. За 29 років робіт групою «Наварекс» було зроблено тисячі знахідок, віднайдено десятки затонулих об’єктів.
Минулого року Олександр через хворобу втратив нирку та пережив інсульт. Але зараз він не в лікарні, він продовжує працювати та займатися наукою! Нажаль, замість підтримки та заохочення, він зіткнувся з глухим муром нерозуміння з боку Інституту археології України. Без вагомих підстав йому, як аспіранту Одеського університету, було відмовлено у видачі відкритого листа на пам’ятку. Представники ІА навіть вимагали добровільно відмовитися від авторства та намагалися нав’язати план підйому амфор. Насправді, схоже, їхньою метою було завадити роботі дослідника та зломити цю непересічну особистість.
Беручи до уваги вагомий внесок Олександра у розвиток підводної археології України, створення провідної команди підводних археологів «Наварекс» та впровадження цілої низки технічних нововведень в методику глибоководних досліджень, просимо Вас втрутитися у ситуацію, захистити дослідника та відкриту ним пам’ятку та, за можливості, відзначити пана Терещенка. Бо завтра може бути запізно».

Под обращением подписались:

Кандидат исторических наук, заслуженный работник культуры Украины Дмитрий Кобалия

Кандидат исторических наук, Председатель научного комитета, вице-президент Федерации подводного спорта и подводной деятельности Украины Сергей Зеленко

Доктор философских наук, профессор ДНУ Роман Додонов

Доктор исторических наук, профессор ЗНУ Георгий Шаповалов

Историк, депутат Запорожского городского совета, защитник Донецкого аэропорта в составе 79 ОАБ Вячеслав Зайцев

Доктор философских наук, доцент Киево-Могилянской академии, профессор Europa-Universitaet Viadrina Михаил Минаков

 

Автор: Телеканал TV5

Август 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс

23

24

25

26

27

28

29

30

31

Июль 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Июнь 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Май 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Апрель 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Март 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Февраль 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Январь 2017
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Декабрь 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Ноябрь 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Октябрь 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Сентябрь 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Август 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Июль 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Июнь 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Май 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Апрель 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Март 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Февраль 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
Январь 2016
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс